Chandra зазнімкував чорні діри, що знаходяться на шляху до зіткнення

Рентгенівський телескоп Chandra зазнімкував дві пари надмасивних чорних дір. Вони знаходяться в карликових галактиках, які найближчим часом зіткнуться одна з одною.

Зазнімковані Chandra дві пари карликових галактик, що стикаються. Галактики зліва отримали назву «Мірабіліс», праворуч — «Ельстір» та «Вінтей». Джерело: NASA/CXC/Univ. of Alabama/M. Micic et al./International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA  

Карликовими галактиками називають об’єкти, маса яких становить менше ніж 3 млрд сонячних (це приблизно у 20 разів менше маси Чумацького Шляху). Астрономи давно підозрювали, що їхні злиття породили всі існуючі нині великі галактики. Проблема полягала в тому, що навіть сучасні технології не дають змоги спостерігати злиття карликових галактик першого покоління, тому що вони надзвичайно тьмяні та перебувають на великих відстанях. Інша тактика — пошук злиття карликових галактик ближче — донедавна теж не приносила успіху.

Щоб подолати це обмеження, астрономи зробили ставку на розташовані у їхніх центрах чорні діри. Під час галактичного злиття вони поглинають велику кількість матеріалу. Він розігрівається до температури в мільйон градусів і випромінює велику кількість рентгенівського випромінювання. Тому дослідники залучили телескоп Chandra, щоб знайти близькі пари яскравих джерел рентгенівського випромінювання, що відповідають чорним дірам у двох карликових галактиках, які зіштовхуються.

Ця тактика виявилася успішною. Астрономам вдалося знайти дві пари карликових галактик, що зіштовхуються. Перша розташована в скупченні Abell 133 на відстані 760 млн світлових років від Землі. Вона знаходиться на пізній стадії злиття та має довгий хвіст, викликаний припливними ефектами від зіткнення. Автори нового дослідження назвали її «Мірабіліс» на честь виду колібрі, що зникає, відомого своїми виключно довгими хвостами.

Друга пара розташована у скупченні Abell 1758S на відстані 3,2 млрд світлових років від Землі. Дослідники назвали карликові галактики, які її складають «Ельстір» та «Вінтей» на честь вигаданих художників із «У пошуках втраченого часу» Марселя Пруста. На відміну від попередньої, ця пара знаходиться на ранній стадії злиття. Але галактики вже з’єднані мостом, що складається з викинутих під час припливної взаємодії зір та газу.

Астрономи мають намір продовжити спостереження за знайденими парами. Це дозволить їм вивчити процеси, що мають вирішальне значення для розуміння виникнення галактик та їх чорних дір на ранніх стадіях розвитку Всесвіту.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine