Capstone досяг Місяця та проклав шлях для Artemis

У той час як NASA планує запуск своєї першої великої місії Artemis 16 листопада, крихітний супутник NASA Capstone 13-го вийшов на орбіту Місяця, щоб служити орієнтиром для наступних етапів місячної програми агентства. 

Місія CAPSTONE
Місія CAPSTONE стартувала 28 червня 2022 року. Супутниковий прискорювач Photon від Rocket Lab доставить космічний апарат до Місяця. Зображення: NASA

Capstone — скорочення від Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment. Це невеликий кубсат розміром з мікрохвильовку, що призначений для обертання навколо Місяця еліптичною орбітою, яку ніколи раніше не займав жоден космічний апарат.

Невеликий супутник виконав маневр виведення на орбіту Місяця, щоб вийти на спеціальну траєкторію, яка дозволить йому облетіти наш супутник з дуже ефективним використанням палива, покладаючись на гравітаційне тяжіння. Очікується, що інженерам місії знадобиться близько тижня, щоб підтвердити та точно налаштувати траєкторію Capstone.

Своїм виходом на орбіту нашого супутника Capstone перевіряє маршрут напередодні планів NASA побудувати космічну станцію під назвою Gateway, яка курсуватиме на тій самій орбіті. Gateway стане маршрутним пунктом для астронавтів у програмі Artemis, призначеної для повернення людей на Місяць. На станції буде розміщене обладнання та матеріали для подорожей на поверхню супутника Землі.

Буремний шлях

Подорож Capstone на Місяць була непростою. У липні кубсат на деякий час взагалі втратив зв’язок із Землею. А пізніше стався серйозний технічний збій, через який він вийшов з-під контролю. Команда врешті-решт змогла зорієнтуватися та вивести апарат на правильний шлях.

Планується, що Capstone запускатиме двигуни лише раз на 6,5 днів, щоб підтримувати свою орбіту, у разі якщо це буде необхідно. Мета полягає в тому, щоб залишатися на його орбіті принаймні шість місяців, аби інженери могли дізнатися більше про те, що буде потрібно для утримування Gateway та інших космічних апаратів на такому шляху впродовж багатьох років.

Раніше ми повідомляли про те, що місія Artemis 4 передбачатиме посадку на Місяць.

За матеріалами NASA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine