До 200-річчя з дня народження Йогана Штрауса одну з його найвідоміших композицій «Блакитний Дунай» ESA планує відправити у вигляді радіосигналу в космос. Таким чином вони хочуть виправити багаторічну несправедливість щодо цього композитора.

«Блакитний Дунай» у космосі
31 травня 2025 року європейські музиканти організовують велику програму, присвячену видатному композиторові Йогану Штраусу. Особливо активно до цього дійства приєднається Віденська опера, яка представить одну з найвідоміших його композицій — «Блакитний Дунай». Цей виступ транслюватиметься на великих екранах, встановлених у публічних місцях у Відні, Мадриді та Нью-Йорку.
Тема космосу в цій історії з’являється, на перший погляд, достатньо несподівано. Європейська космічна агенція на честь свого 50-річчя вирішила сумістити два ювілеї й транслювати виступ ще й у космос.
Точніше кажучи, паралельно з живим концертом зіркам на небі передаватимуть студійний запис. Хоча сучасні технології дозволяють здійснити трансляцію в реальному часі, фахівці ESA вирішили підстрахуватися та обрали заздалегідь підготовлену версію.

Історія музичних творів, відправлених у космос
Відправлення музичних творів у космос має давню історію. Наприклад, у 2008 році NASA відзначила своє 50-річчя, надіславши до Венери запис пісні «The Rain (Supa Dupa Fly)» Міссі Еліот. А у 2012-му композиція «Reach for the Stars» була передана на марсохід Curiosity, який згодом транслював її на Землю.
Варто зазначити, що передавання музики в космос розпочалося ще в 1960-х роках. І, треба визнати, що «Блакитний Дунай» Штрауса був несправедливо обділений увагою космічних меломанів. Адже саме ця композиція ще тоді набула міцної асоціації з космосом завдяки культовому фантастичному фільму Стенлі Кубрика «Космічна одіссея 2001 року».
Однак у 1970-х, коли в космос відправляли головних посланців земної культури — зонди Voyager, на корпусах яких були закріплені золоті платівки з добіркою звуків і музики Землі, — Штрауса з якоїсь причини до цього переліку не внесли.
Саме тому під час сеансу «Блакитного Дунаю» наприкінці травня антена буде спрямована у бік зонда Voyager 1. Сигнал до йтиме 23 години. Таким чином вчені планують хоча б частково виправити несправедливість, допущену свого часу щодо Штрауса.
За матеріалами phys.org