Асиметричні супутники галактики Андромеди кидають виклик космологічним моделям

Галактика Андромеди оточена сузір’ям карликових галактик-супутників, які розташовані вкрай асиметрично. Моделювання показало, що подібний розподіл трапляється лише у 0,3% аналогічних галактик, що ставить питання про його природу.

Галактика Андромеди. Джерело: Adam Evans

Просторовий розподіл галактик дає найважливіше уявлення про космологію і фізику темної матерії. Згідно зі стандартною космологічною моделлю, невеликі галактики з часом хаотично зливаються, утворюючи більші. Результатом цього процесу є рої тьмяних карликових галактик, які обертаються навколо своїх масивних галактик-хазяїв у майже випадковому порядку.

Однак нове дослідження Лейбніцького інституту астрофізики показує, що галактики-супутники сусідньої галактики Андромеди володіють дивовижними й досі незрозумілими властивостями. Поки що незрозуміло, чи кидає ця своєрідна конфігурація істотний виклик поточній космологічній моделі, чи перебуває в межах можливого.

Для свого дослідження вчені використали два симулятори, проаналізувавши розподіл галактик-супутників Андромеди. Порівняння їхньої реальної конфігурації із симуляцією показало, що вона вкрай незвичайна. Замість того щоб бути безладно розкиданими, як пророкує стандартна космологічна модель, понад 80 % карликових галактик зосереджені на одній стороні галактики Андромеди. Зокрема, всі супутники Андромеди, крім одного, лежать у межах 107 градусів від лінії, що вказує на Чумацький Шлях. Ця область охоплює лише 64 % її околиць.

Просторовий розподіл супутників галактики Андромеди. Джерело: Leibniz Institute for Astrophysics Potsdam

За словами дослідників, лише одна з трьохсот змодельованих ними систем, має таку ж екстремальну асиметрію, як галактика Андромеди. Це робить її екстремальним відхиленням, що суперечить космологічним очікуванням.

Асиметрія Андромеди стає ще більш загадковою в поєднанні з іншою її незвичайною особливістю: половина галактик-супутників рухається по орбіті у вигляді тонкої плоскої структури. Це нагадує те, як планети обертаються навколо Сонця, рухаючись в одній площині. Існування такої площини для галактик-супутників і їхній асиметричний розподіл є вкрай несподіваним для стандартної космологічної моделі.

Це відкриття порушує питання про те, чи є Андромеда унікальною, або ж уся річ у недостатній точності симуляцій, які обмежені наявними знаннями про зоряну фізику та еволюцію галактик. Для відповіді на це питання вчені планують вивчати інші галактики, використовуючи дані оглядів наступного покоління, на кшталт того, що виконує телескоп Euclid. Крім того, астрономи планують продовжити спостереження Андромеди, щоб краще зрозуміти, як саме вона сформувалася.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Повільне обертання Всесвіту може пояснити напруження Габбла
Axiom Space запустить два датацентри на орбіту вже цього року
Juno проти Юпітера: радіація газового гіганта ледь не зірвала місію 
Космічні туристки Blue Origin просили Кеті Перрі заспівати щось інше
Зміна фінасування NOAA зачепить супутники, що передбачають погоду в США
Чому християни східного та західного обряду святкують Великдень у різні дні?
Колись океани Землі були зеленими і це може повторитися знову
Фінальний вибух краси: Hubble розкриває таємниці смерті зорі
Історична справедливість: Техас вимагає віддати їм Space Shuttle Discovery
Асиметричні супутники галактики Андромеди кидають виклик космологічним моделям