Супутники-бджоли Андромеди: що приховує гігантський галактичний вулик

На відстані 2,5 млн світлових років від Землі галактика Андромеди неозброєним оком скидається на блідий серпоподібний об’єкт. Проте цей об’єкт більший за наш Чумацький Шлях майже вдвічі, й втричі масивніший. Ба більше, за цією величчю насправді ховається ціла «родина» з майже 30 карликових галактик-супутників, які, наче бджоли навколо вулика, кружляють навколо своєї господині.

M31
Ширококутне зображення розподілу відомих галактик-супутників, що обертаються навколо великої галактики Андромеди (M31), розташованої на відстані 2,5 млн світлових років. Андромеда — яскравий веретеноподібний об’єкт у центрі зображення. Здається, що всі карликові галактики обмежені площиною, всі обертаються в одному напрямку. Найвидатнішою з них є M32 (NGC 221), компактна еліпсоїдна галактика, яка може бути залишком ядра більшої галактики, яка зіткнулася з Андромедою кілька мільярдів років тому. Фото: NASA

Дослідження цієї динамічної системи космічний телескоп Hubble провів з неймовірною точністю, витративши понад 1000 орбітальних годин на створення 3D-карти супутників та аналіз їхньої еволюції за мільярди років.

Чому Андромеда не схожа на Чумацький Шлях? 

Порівняння з нашою Галактикою виявило цікаві відмінності. Якщо Чумацький Шлях має відносно стабільну історію, то Андромеда пережила масштабне злиття з іншою галактикою мільярди років тому. Ця подія, разом із вдвічі більшою масою Андромеди, пояснює її «бурхливий характер» та різноманіття супутників. На відміну від нашої Галактики, де супутники розкидані хаотично, половина супутників Андромеди рухається в одній площині та в одному напрямку.

«Це відкриття — цілковитий сюрприз для нас. Ми досі не розуміємо, чому вони сформували таку дивну конфігурацію», — зізнається керівник дослідження Деніел Вайс.

Карликові галактики з бурхливим минулим

Найяскравіший супутник Андромеди — Messier 32 (NGC 221). Вважається, що це ядро галактики, яка колись зіткнулася з Андромедою. Після зіткнення M32 втратив більшу частину зірок і газу, але продовжив рух орбітою. Ця галактика містить старі зорі, але свідчення бурхливого зореутворення мільярди років тому породжують нові питання. 

Галактика Андромеди
Галактика Андромеди (М31)

Окрім M32, Андромеда має унікальні карликові галактики, які формували зорі набагато довше, ніж передбачали моделі. «Це суперечить усім симуляціям!» — підкреслює Алессандро Савіно, автор дослідження. 

Прогноз на майбутнє для погляду в минуле

Завдяки Hubble вчені вперше отримали дані про рух супутників. Наступні спостереження через п’ять років за допомогою телескопа James Webb дозволять відтворити траєкторії всіх 36 карликів та переглянути їхню історію на мільярди років в минуле. 

Досі більшість знань про галактики базувалися на дослідженнях Чумацького Шляху. Проте Андромеда показала, що правила космічної еволюції можуть бути іншими. 

«Ми зрозуміли: малі галактики в різних системах розвиваються по-різному. Це змінює наше розуміння Всесвіту», — резюмує Вайс. 

Раніше ми повідомляли про те, як Hubble завершив десятирічне створення 417-мегапіксельної панорами галактики Андромеди.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Китай шукатиме життя на інших планетах
Космічний археолог: телескоп Chandra розкрив секрет загиблої зорі
На Проксимі Центавра можуть відбуватися невидимі спалахи
Місяць — свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі з Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше
Загадка космічного світанку: James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту