Галактика Андромеди колись злилася з іншою

Вчені проаналізували рух зір у галактиці Андромеди та дійшли висновку, що деякі з них колись були частиною іншої зоряної системи. Наша сусідка злилася з нею приблизно 2 млрд років тому.

Галактика Андромеди
Галактика Андромеди. Джерело: Іnterestingengineering.com

Галактика Андромеди поглинула іншу зоряну систему

Група вчених з Великої Британії та США дослідила зорі у галактиці Андромеди й дійшла висновку, що приблизно 2 млрд років тому ця зоряна система пережила злиття. Про своє відкриття дослідники розповіли у публікації в Astrophysical Journal.

У своїй роботі науковці покладалися на 4-метровий телескоп Ніколаса У. Мейола у Національній обсерваторії Кітт-Пік та Спектроскопічний прилад темної енергії (DESI) Міністерства енергетики США. Перший із них — це телескоп, що спостерігає за небом уже 50 років, а другий є найпотужнішим на Землі приладом для аналізу випромінювання астрономічних об’єктів.

Саме здатність останніх одночасно виділяти сотні тисяч точкових джерел енергії та аналізувати їхні спектри дозволила вченим точно визначити вектори швидкості приблизно 7500 зір у сусідній галактиці Андромеди, або ж М31. І деякі з них явно колись не належали цій зоряній системі.

Вчені дійшли висновку, що приблизно 2 млрд років тому галактика Андромеди злилася з іншою зоряною системою. Можливо, це була не перша подібна подія в її історії, але сліди саме цього злиття ми можемо спостерігати максимально наочно.

Наскільки часто галактики зливаються

Відкриття стало можливим завдяки теорії, яка була розроблена вже достатньо давно на основі спостереження за Чумацьким Шляхом. Він також неодноразово переживав злиття з іншими системами. Останнє з них сталося приблизно 8—10 млрд років тому, і більша частина світил у гало, сферичній складовій Чумацького Шляху, дісталася йому у спадок після цієї події.

Візуалізація руху зір у галактиці Андромеди
Візуалізація руху зір у галактиці Андромеди. Джерело: KPNO/NOIRLab/AURA/NSF/E. Slawik/D. de Martin/M. Zamani

З огляду на це, вчені висунули теорію, що злиття можуть бути основним механізмом росту галактик, і навіть передбачили закономірності руху зір у них, які свідчать про ці події. Але досі їх ніде не доводилося спостерігати.

Відкриття таких зір у М31 цікаве не лише тим, що воно перше, яке доводить цю теорію, а й тому, що воно сталося набагато пізніше за те, що відбулося з Чумацьким Шляхом. Тобто ми можемо спостерігати наслідки події, що трапилася відносно недавно.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь:https://t.me/ustmagazine