Використовуючи дані, отримані з кількох телескопів Європейської південної обсерваторії (ESO) та інших інструментів, астрономи знайшли щонайменше 70 раніше невідомих «планет-сиріт» у Чумацькому Шляху. Це відкриття є важливим кроком до розуміння походження та властивостей цих таємничих галактичних мандрівників.
Говорячи про планети, ми зазвичай маємо на увазі, що вони обертаються навколо світил. Проте це не завжди так. У космосі також існує популяція т. зв. вільних світів: об’єктів, за масою порівнянних із планетами Сонячної системи, але які не обертаються навколо якоїсь зорі, а вільно блукають у просторі.
У пошуках мандрівних планет
Знайти мандрівні планети не так просто. Їх не висвітлює світло батьківських зір і вони не виробляють транзити. Тому вчені скористалися тим, що світи, що недавно сформувалися, все ще розігріті до великих температур і є джерелом інфрачервоного випромінювання, яке можуть зафіксувати найбільші наземні телескопи.
У пошуках таких тіл дослідники звернули увагу на близьку до Сонця область зореутворення, розташовану на стику сузір’їв Скорпіона та Змієносця. Вони задіяли архів спостережних даних за 20 років, зібраних Дуже великим телескопом (VLT), Астрономічним оглядовим телескопом видимого та інфрачервоного діапазону (VISTA), Оглядовим телескопом VLT (VST), 2,2-метровим телескопом MPG/ESO, космічною обсерваторією Gaia, а також іншими інструментами. Далі вчені виміряли мікроскопічні рухи, кольори та світності десятків мільйонів джерел на цій ділянці неба.
Планета чи коричневий карлик?
У результаті аналізу астрономам вдалося виявити групу слабких об’єктів, що відповідають планетам-сиротам. Їхню кількість досить складно встановити. Річ у тім, що дослідникам невідомі точні маси об’єктів. Деякі з них є планетами-гігантами, інші являють собою коричневі карлики (невдалі зорі).
Щоб відокремити планети від коричневих карликів, астрономи зробили ставку на їхніх сусідів. Якщо досліджена ділянка зайнята старими об’єктами, найяскравіші представники вибірки, швидше за все, є коричневими карликами. А якщо ділянка молода, то найяскравіші тіла мають меншу масу та являють собою газові гіганти. З огляду на цю невизначеність, дослідники нарахували від 70 до 170 об’єктів, які є планетами.
Відкриття говорить про те, що в Чумацькому Шляху може існувати багатомільярдна популяція мандрівних планет. Механізм їхнього походження є предметом наукових дискусій. Деякі вчені вважають, що «планети-сироти» можуть утворюватися під час стискання газових хмар, які надто малі, щоб із них могла сконденсуватися зоря. За іншою версією, вони викидаються з батьківських зоряних систем.
Щоб знайти відповідь на це запитання, вчені мають намір продовжити дослідження. Швидше за все, ключ до розгадки таємниці мандрівних планет дасть технічний прогрес в астрономії. Обсерваторії нового покоління на кшталт телескопа JWST і Надзвичайно великого телескопа ESO (ELT), що будується в чилійській пустелі Атакама, зможуть зібрати набагато більше інформації про такі світи та їхнє походження.
За матеріалами https://www.eso.org