Дім Надзвичайно великого телескопа

Представлене зображення було отримане на вершині Серро Армасонес, що розташована в чилійській пустелі Атакама і має висоту близько 3000 м над рівнем моря. Поєднання надзвичайно сухого клімату, висоти та віддаленості від населених пунктів робить її відмінним місцем для проведення астрономічних спостережень. Щоб переконатися в цьому, просто подивіться на нічне небо, сяюче сліпучою смугою Чумацького Шляху.

Чумацький Шлях над вершиною Серро Армасонес. Джерело: ESO/P. Horálek

В даний час Серро Армасонес «порожня». Але це ненадовго — вже скоро вона «прихистить» Надзвичайно великий телескоп Європейської Південної обсерваторії (ELT ESO). Він стане найбільшим наземним астрономічним інструментом в історії, що проводитиме дослідження в оптичному діапазоні.

Якщо придивитися, на фото можна побачити майданчик, підготовлений для фундаменту ELT. Центральною складовою гігантської обсерваторії стане обертовий купол висотою 74 м, діаметром 86 м і масою 3400 тонн. Усередині нього буде розміщено 39-метрове основне дзеркало, що складатиметься з 798 окремих шестикутних сегментів загальною площею 978 м². Діаметр вторинного дзеркала буде 4,2 м, третинного — 3,75 м. Завдяки їм обсерваторія зможе зібрати в 15 разів більше світла, ніж найбільші діючі оптичні телескопи.

Загальний кошторис проекту ELT оцінюється в 1,2 млрд євро. Згідно з поточними планами, телескоп побачить своє «перше світло» в кінці 2025 року і почне регулярні спостереження в 2026 році.

За матеріалами: https://www.eso.org