Астрономи знайшли екзопланету з аномально низькою густиною

Дослідники, які працюють з телескопом TESS, повідомили про відкриття раніше невідомої екзопланети. Вона має аномально низьку густину, яку можна порівняти з густиною цукрової вати.

Роздута екзопланета в уявленні художника. Джерело: Gabriel Pérez, SMM (IAC)

Знахідка була зроблена на основі даних, отриманих космічним телескопом TESS. Йому вдалося зафіксувати періодичні зміни блиску зорі TOI-1420. Це досить старий жовтий карлик, чий вік становить 10,7 млрд років. Він розташований на відстані 658 світлових років від Землі.

Кожні 7 днів яскравість TOI-1420 зменшується. Це пов’язано з тим, що зоря має, як мінімум, одного компаньйона. Це газовий гігант. Його радіус перевершує радіус Землі майже в 12 разів. Під час подальших спостережень астрономам також вдалося виміряти масу екзопланети. Вона перевершує масу Землі всього у 25 разів. Отже, середня густина нововідкритого світу становить 0,082 г/см³. Для порівняння, густина Сатурна становить 0,67 г/см³.

За словами астрономів, знайдена екзопланета є найбільшим світом, чия маса становить менше ніж 50 мас Землі. Вочевидь, вона має велику гелієво-водневу оболонку. Створені астрономами моделі показали, що на атмосферу екзопланети може припадати приблизно 82% від її загальної маси, тоді як маса її ядра в 4 рази більша за масу Землі.

Поки що дослідники не знають, чим пояснюється така маленька густина екзопланети. Можливо, це якось пов’язано з тим, що її орбіта проходить на відстані 0,07 а.о. від зорі (майже вп’ятеро ближче, ніж дистанція між Меркурієм і Сонцем). Через це атмосфера екзопланети розігріта до майже 700°C. Водночас астрономам відомо безліч інших, набагато гарячіших світів, які не демонструють такої ж «роздутості». Тож вони планують продовжити вивчення екзопланети, щоб розкрити таємницю її малої густини.

Раніше ми розповідали про те, як астрономи знайшли екзопланету, що має ще меншу густину.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine