Використовуючи комплекс як наземних, так і космічних телескопів, міжнародна команда астрономів отримала знімки розпаду «вигорілої» комети, яка зблизилася з Сонцем. Це перший випадок, коли таке тіло було зазнімковане у процесі руйнування.
Що таке навколосонячна комета
Сонячна система — небезпечне місце для невеликих небесних тіл, особливо комет. Під впливом гравітації інших великих тіл їх орбіти дестабілізуються, що часто переводить їх на траєкторії зближення з Сонцем. Такі комети називають навколосонячними.
Оскільки ці комети проходять дуже близько до Сонця, їх важко знайти та вивчити. Як правило, вони виявляються випадково під час спостережень за допомогою сонячних телескопів. Але навіть беручи до уваги дані обставини, навколосонячних комет менше, ніж прогнозують моделі. Це вказує на те, що вони знищуються, перш ніж отримують шанс зустрітися з Сонцем.
Руйнування навколосонячної комети 323P/SOHO
У спробі розкрити секрети таких тіл, міжнародна команда астрономів виконала серію спостережень навколосонячної комети 323P/SOHO. В них були залучені такі потужні інструменти, як телескопи Hubble, «Субару», Gemini North та CFHT. Вирішальну роль відіграв «Субару». Завдяки широкому полю зору, йому вдалося зазнімкувати 323P/SOHO в момент зближення з Сонцем.
На подив дослідників, 323P/SOHO сильно змінилася під час свого візиту до Сонця. На початкових знімках об’єкт був просто крапкою. Це вказувало на те, що вона повністю втратила запаси летючих речовин, ставши «вигорілою» кометою.
Але потім 323P/SOHO придбала довгий пиловий хвіст. На думку вчених, інтенсивне випромінювання нашої зорі призвело до того, що частини комети відкололися внаслідок термічної руйнації, подібної до того, як тріскаються кубики льоду, коли на них виливають гарячий напій. За оцінками вчених, в наслідок цього процесу 323P/SOHO могла втратити до 10% своєї маси. Крім того, згодом від комети відкололися як мінімум два досить великі фрагменти діаметром близько 20 метрів (при загальному діаметрі її ядра 86 метрів). Все це наочно демонструє, що відбувається з навколосонячними кометами та чому таких тіл відносно небагато.
323P/SOHO також здивувала дослідників своїм досить швидким періодом обертання. На один оберт кометі потрібно трохи більше пів години. Крім того, її колір виявився не схожим на жодне інше тіло в Сонячній системі. Тому вчені мають намір провести спостереження за іншими навколосонячними кометами, щоб дізнатися, чи мають вони такі ж характеристики.
Раніше ми розповідали про плани ESA збудувати кометний перехоплювач.
За матеріалами https://phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine