ESA схвалило будівництво кометного перехоплювача

Європейське космічне агентство (ESA) офіційно схвалило будівництво космічного апарата Comet Interceptor. Проєкт буде реалізований спільно з Японським аерокосмічним агентством (JAXA).

Завдання місії Comet Interceptor

Проєкт Comet Interceptor був запропонований у 2018 році та обраний ESA для розгляду у 2019 році. Він належить до т.з. місій класу F (від слова Fast). Це означає, що від початку реалізації проєкту до старту мине близько восьми років, а маса космічного апарата складе менше ніж 1000 кг.

Концепт місії Comet Interceptor. Джерело: ESA

Головним завданням Comet Interceptor стане вивчення комет. Безумовно, у минулому космічні агенції різних країн уже запускали зонди до хвостатих гостей. Але тоді йшлося про добре відомі комети, які неодноразово навідувалися до Сонця і вже втратили більшу частину запасу летких речовин.

Метою ж Comet Interceptor стане комета, яка вперше зближується із Сонцем. Вчені сподіваються, що вивчення її речовини дозволить пролити світло на те, як сформувалася наша Сонячна система. Інша, куди більш цікава (але й набагато менш ймовірна) потенційна можливість — візит до міжзоряної комети, який фактично дасть змогу зазирнути в іншу зоряну систему та порівняти її з нашою.

Міжзоряна комета Борисова в уявленні художника. Джерело: ESO/M. Kormesser

Основна проблема такої місії полягає в тому, що терміни між виявленням нової комети та завершенням її візиту до Сонця вимірюються місяцями, тоді як на будівництво космічного апарата потрібні роки. Вихід: створення зонда, який буде виведений на «паркувальну позицію», де він у повній готовності чекатиме на візит хвостатої гості. Саме це завдання і покладене на Comet Interceptor.

Пристрій та дата запуску Comet Interceptor

Comet Interceptor буде виведений в точку Лагранжа L2 системи Сонце — Земля на відстані 1,5 млн км від Землі. Після виявлення відповідної комети він буде направлений до неї пролітною траєкторією.

Концепт місії Comet Interceptor, Джерело: ESA

За кілька тижнів до зустрічі з кометою від Comet Interceptor відокремляться два зонда, які несуть власний набір наукових інструментів. Передбачається, що вони поспостерігають комету з різних ракурсів та створять її тривимірний профіль, зібравши максимум інформації про поведінку та взаємодію з навколишнім середовищем. ESA візьме на себе будівництво основного космічного апарата та одного із зондів, JAXA — будівництво іншого зонда.

Кометний перехоплювач відправиться у космос як попутне навантаження разом з телескопом Ariel. Наразі його запуск запланований на 2029 рік.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine