Астероїд Рюгу може бути «вигорілою» кометою

Астероїд Рюгу (162173 Ryugu) може являти собою ядро комети, що повністю вичерпала запаси летючих речовин. Про це йдеться у статті японських дослідників, опублікованій у нещодавньому випуску журналу The Astrophysical Journal Letters.

Астероїд Рюгу

Рюгу є навколоземним астероїдом, орбіта якого перетинає орбіту Марса та Землі. У період з 2018 до 2019 року його вивчала японська місія «Хаябуса-2». Вона склала детальні карти поверхні малого тіла, а також доставила на Землю зразки його речовини.

Астероид Рюгу
Астероїд Рюгу. Фото: JAXA

Дані «Хаябуси-2» показали, що Рюгу є не монолітним об’єктом, а т. з. «сміттєвою купою» скупченням каменів, що утримуються силами гравітації. Сам астероїд має форму дзиґи, що пояснюється його деформацією, викликаною швидким обертанням навколо своєї осі. І, нарешті, поверхня Рюгу містить значну кількість органічних речовин.

Контейнер із першою пробою речовини астероїда Рюгу. Джерело: JAXA

Наявність великої кількості органіки викликає питання походження Рюгу. Згідно з думкою більшості вчених, астероїд «зібрався» з уламків, викинутих під час зіткнення двох більших тіл. Однак у японських дослідників з Університету Нагої інша версія. Вони вважають, що Рюгу може бути ядром «вигорілої» комети.

Кометне минуле астероїда Рюгу

За словами вчених, кометне походження Рюгу може пояснити всі особливості його будови. У міру втрати летких речовин маса ядра тіла зменшувалася, що призвело до збільшення швидкості обертання та деформації. Крім того, відомо, що комети містять велику кількість органічних речовин, що добре пояснює склад поверхні Рюгу.

Карта астероида Рюгу. Источник: JAXA
Карта астероїда Рюгу. Джерело: JAXA

Щоб перевірити свою гіпотезу, астрономи провели низку симуляцій. Вони показали, що Рюгу міг залишатися активною кометою протягом десятків тисяч років. Потім він став частиною Головного поясу астероїдів, де під впливом відносно високих температур з часом повністю втратив усі залишки льоду та летких речовин, перетворившись на «сміттєву купу».

Якщо висновки японських учених правильні, інші тіла з аналогічними характеристиками теж мають кометне походження. Серед них і астероїд Бенну, зразок речовини якого буде доставлений на Землю 2023 року місією OSIRIS-REx.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Випадкова знахідка підтвердила одну з давніх теорій раннього Всесвіту
Вчені відкрили землеподібну планету на відстані 55 світлових років від нас
Телескоп Chandra шукатиме життя біля найближчих до нас зір
Повернення Starliner на Землю затримується ще на чотири дні
Новий трюк для старого телескопа: Hubble відновив наукові спостереження
В уламку скелі знайшли матеріал із протопланетного диска часів формування Сонячної системи
Кожен із нас — центр Всесвіту: парадокс розширення космосу
Молоді зорі кружляють навколо чорної діри, наче рій бджіл
На краю стародавнього кратера: LRO зазнімкував місце посадки місії «Чан’е-6»
Астронавт відмовився виходити у відкритий космос через «незручний скафандр»