Астрономи виявили нову загрозу для Землі

Використовуючи дані, зібрані обсерваторією Chandra та іншими телескопами, астрономи ідентифікували нову загрозу для життя на землеподібних планетах. Мова про інтенсивне рентгенівське випромінювання, що продукується надновими зорями. Воно здатне стерилізувати планети, розташовані в радіусі 100 світлових років від місця вибуху.

Небезпечні наднові

Наднові являють собою одну з найяскравіших подій у Всесвіті. Під час їхнього вибуху виділяється стільки ж енергії, скільки наше Сонце виробляє за весь час свого життя. Зрозуміло, такий потужний катаклізм не може пройти без наслідків для прилеглих планет.

Колаж, що демонструє кілька наднових зір. Джерело: NASA/CXC/Univ. of Illinois/I. Brunton et al.

Донедавна всі наукові роботи на цю тему зосереджувалися на двох основних аспектах: інтенсивному випромінюванні, яке продукує наднова в перші дні та місяці після вибуху, а також на заряджених частинках, що потім бомбардуватимуть планети протягом наступних сотень і тисяч років. Однак під час нового дослідження астрономи зробили акцент на раніше маловивченому факторі — рентгенівських променях.

Знищення озонового шару та масове вимирання

Команда вчених із NASA проаналізувала дані про 31 наднову, зібрані телескопами Chandra, Swift, NuSTAR і XMM-Newton. Їх цікавило питання про те, як рентгенівське випромінювання може вплинути на атмосферу планети, що нагадує Землю. Дослідження показало, що протягом кількох років воно може знищити більшу частину озонового шару. Це призведе до різкого збільшення небезпечного ультрафіолетового випромінювання, що досягає поверхні. Також може спровокувати загибель великої кількості видів тварин, особливо морських мешканців, що призведе до руйнування харчових ланцюжків і глобального вимирання.

Наслідки близького до Землі вибуху наднової в уявленні художника. Джерело: NASA/CXC/M. Weiss

Крім того, комбінація з рентгенівських променів і збільшеного рівня ультрафіолету здатна призвести до формування в атмосфері планети великої кількості отруйного оксиду азоту. У результаті вона покриється так званим коричневим серпанком, що призведе до масової загибелі рослин. Дослідження показало, що подібні наслідки загрожують планетам, які перебувають у радіусі 100 – 160 світлових років від наднової.

За словами вчених, наразі наша Сонячна система перебуває в безпечній зоні та на близькій відстані від неї немає зір, які в осяжному майбутньому стануть надновими. Водночас вивчення осадових відкладень свідчить про те, що в проміжку від 2 до 8 млн років тому поруч із нашою планетою вибухнула наднова. За різними оцінками вона перебувала на відстані від 65 до 500 світлових років від Землі. Також варто зазначити, що результати дослідження можуть призвести до серйозної переоцінки галактичних регіонів, сприятливих для виникнення життя.

Ви також можете почитати про те, як астрофотограф показав неймовірні деталі залишку наднової у Вітрилах.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа