Астрономи виявили «молекулу-термометр» на екзопланеті

Астрономи вперше підтвердили існування гідриду хрому (CrH) в атмосфері гарячого юпітера. Це досить рідкісна молекула, яка чутлива до температури й може використовуватись як «термометр».

Гарячий юпітер в уяві художника. Джерело: ESO/M. Kornmesser

Відкриття було зроблене під час вивчення планети WASP-31b. Вона обертається навколо червоного карлика, розташованого від нас на відстані 1300 світлових років. Екзопланета являє собою гарячий юпітер, що вирізняється дуже низькою густиною. При радіусі, що перевершує радіус нашого Юпітера в 1,55 раза, її маса становить лише 48 юпітеріанської.

Проаналізувавши дані спектрометричних спостережень WASP-31b, виконаних за допомогою телескопів Gemini North і VLT, команді астрономів вдалося підтвердити наявність в атмосфері екзопланети гідриду хрому. Ця сполука примітнп тим, що здатнп існувати лише в температурному діапазоні від 1000 до 2000°C. За вищих температур спостерігатиметься лише хром, а за нижчих гідрид хрому перетворюватиметься на інші речовини. У нашій Сонячній системі ця молекула присутня тільки в сонячних плямах.

WASP-31b якраз чудово вписується у потрібний діапазон. Її рівноважна температура становить 1200°C. Це перша екзопланета, в атмосфері якої вдалося підтвердити наявність гідриду хрому. За словами астрономів, знахідка дає можливість використовувати цей чутливий до нагрівання вид молекул як «термометр» для визначення температури та інших параметрів екзопланет, коричневих карликів і холодних зір.

Раніше ми розповідали про те, як астрономи виявили коричневий карлик, гарячіший за наше Сонце.

За матеріалами https://phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine