NASA обрала трьох потенційних виробників місячного модуля

30 квітня NASA озвучила результати конкурсу Human Landing Services (HLS). У його межах відомство обирало виробника місячного модуля для програми Artemis, необхідного для реалізації запланованої на 2024 рік місії з висадки астронавтів на південний полюс Місяця. У підсумку вирішено було виділити загалом 967 млн доларів на попереднє розроблення трьох проєктів.

Місія програми Artemis в уявленні художника. Джерело: NASA

579 млн дісталося «національній» заявці, поданій компанією Blue Origin спільно з Lockheed Martin, Northrop Grumman і Draper. Вона передбачає будівництво триступеневого місячного модуля. Blue Origin надасть спускальну платформу Blue Moon і двигун BE-7, який буде використовуватися для посадки на місячну поверхню. Lockheed Martin побудує багаторазову капсулу екіпажу, призначену для зльоту з Місяця. Northrop Grumman створить модуль-буксир, здатний вивести апарат на низьку навколомісячну орбіту (його основою стане корабель постачання Cygnus). Draper сконструює системи управління та навігації. Запуск модуля в космос планують здійснювати за допомогою ракети New Glenn.

253 млн доларів дісталося заявці компанії Dynetics, яка об’єднала свої зусилля з групою американських компаній, зокрема Sierra Nevada Corporation. Їхній проєкт передбачає створення багаторазового апарата, здатного здійснювати посадку на Місяць і зліт з нього без використання додаткових ступенів. Єдиним одноразовим елементом його конструкції стануть відокремлювальні паливні баки. Для запуску модуля планується використовувати ракету Vulcan.

Нарешті, 135 млн доларів отримає компанія SpaceX, яка запропонувала використовувати космічний корабель Starship для доставлення людей і вантажів на місячну поверхню.

Головним же «невдахою» конкурсу можна назвати Boeing — відомо, що ця компанія подавала свою заявку, але в підсумку NASA її не вибрала.

В інтерв’ю для ЗМІ адміністратор NASA Джим Брайденстайн (Jim Bridenstine) наголосив, що вартість укладених контрактів не відображає рейтинг або переваги космічного агентства. За його словами, розмір виділених коштів ґрунтується на сумах, запитаних кожною з трьох команд, і обсязі робіт, які їм належить виконати в межах попереднього етапу програми.

Через 10 місяців три команди претендентів мають надати детальні описи своїх проєктів. Експерти NASA розглянуть їх, після чого керівництво відомства обере заявку, яка має найкращі шанси бути реалізованою до 2024 року. Вона отримає подальше фінансування. Не виключено, що буде ухвалено рішення продовжити фінансування одразу двох проєктів, щоб мати альтернативний варіант.

За матеріалами https://www.nasa.gov