Проаналізувавши дані, зібрані найпотужнішими обсерваторіями сучасності, астрономи виявили джерело ізольованих коротких гамма-сплесків. Ним є група далеких галактик, що розташовані на відстані приблизно 10 млрд світлових років від Землі.
Загадка ізольованих гамма-сплесків
Гамма-сплески є найбільш яскравими електромагнітними подіями у Всесвіті. Вони можуть виробити стільки ж енергії, скільки Сонце за весь час свого життя. За тривалістю всі гамма-сплески поділяються на короткі та довгі. Короткі пов’язані з такими подіями, як злиття надкомпактних об’єктів (нейтронних зір та/або чорних дір). Довгі гамма-сплески найчастіше виникають під час колапсів масивних світил.
Донедавна з короткими гамма-сплесками була пов’язана одна загадка. У той час як джерело деяких із них перебувало у відносно близьких до нас галактиках, інші спалахували у «порожнечі» — далеких куточках Всесвіту, де не спостерігалося жодних галактик. Здавалося, що вони виникають з нізвідки.
Вчені мали дві основні теорії походження ізольованих гамма-сплесків. За однією з них їхнім джерелом є системи надкомпактних об’єктів, викинуті зі своїх батьківських галактик мільярди років тому. За іншою, вони спалахують у галактиках, що перебувають на такій великій відстані від Землі, що телескопи просто не можуть їх побачити.
Зіткнення нейтронних зір у ранньому Всесвіті
Команда американських астрономів вирішила знайти відповідь це питання. Спочатку вони досліджували вибірку зі 120 коротких гамма-сплесків. Виявилося, що 43 з них не пов’язані з жодними відомими галактиками. Після цього астрономи використовували найпотужніші телескопи (включаючи Hubble, VLT, Gemini та Обсерваторію Кека) для проведення глибокого знімкування ділянок, де були зафіксовані ізольовані короткі гамма-сплески.
Аналіз результатів спостережень показав, що ізольовані гамма-сплески насправді відбуваються у дуже далеких і тому екстремально тьмяних галактиках. Вони розташовані на відстані від 8 до 10 млрд світлових років від Землі. Оскільки більша частина коротких гамма-сплесків пов’язана із зіткненнями нейтронних зір, це означає, що в минулому такі події відбувалися набагато частіше, ніж зараз.
Це відкриття допоможе астрономам краще розібратися у хімічній еволюції Всесвіту. Злиття нейтронних зір супроводжуються ядерними реакціями, що виробляють такі елементи, як золото, платина та торій. Вони відіграють важливу роль у процесах формування планет та можуть впливати на перспективи появи життя. Велика кількість гамма-сплесків у минулому вказує на те, що ранній Всесвіт містив значно більше важких елементів, ніж вважалося раніше.
За матеріалами https://noirlab.edu
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine