Астрономи випадково «втратили» три екзопланети

Згідно з новим аналізом з використанням переглянутих характеристик, об’єкти Kepler-854b, Kepler-840b та Kepler-699b більше не вважаються екзопланетами. На думку вчених, їхні розміри надто великі для планет. Швидше за все ці об’єкти просто маленькі зорі. Четвертий об’єкт — Kepler-747b — є сумнівним. Для його точного визначення може знадобитися більше інформації.

екзопланети
Kepler-854b, Kepler-840b та Kepler-699b виявилися більшими за Юпітер більш ніж удвічі

Проте на сьогодні астрономи підтвердили понад 5000 екзопланет. І лише три з них виявилися помилковими. Це свідчить про неймовірну точність у визначенні екзопланет наявними приладами з похибкою 0,06%. Це також означає, що вчені можуть бути більш впевненими у подальших діагнозах екзопланет у майбутньому.

Межі між масами планет і зір можуть бути трохи розмитими. Але кордони існують. Нижче певної межі об’єкти стають надто маленькими, щоб створити тиск і температуру в ядрі, необхідні для займання водневого синтезу, що живить зорю. Вони стають планетами на кшталт гарячих Юпітерів. Вище певної межі об’єкт народжується зорею.

«Більшість виявлених екзопланет мають розмір Юпітера. Об’єкт більший за Юпітер вдвічі вже викликає сумнів, що це планета. Швидше за все, це зірка», — пояснює астроном і керівник проєкту Праджвал Ніраула з Массачусетського технологічного інституту.

Виявлення помилки

У міру вдосконалення інструментів та методів виявлення екзопланет вчені почали використовувати так звану фазову криву. Вона включає світло від зір, яке екзопланета відображає, обертаючись навколо своєї орбіти. Такий метод дає більше інформації про об’єкт, що обертається навколо зорі.

Метод фазової кривої
Метод фазової кривої. Зображення: ESA

Спочатку Ніраула та його команда вивчали фазові криві, щоб знайти екзопланети, які були розтягнуті у формі лимона внаслідок гравітаційної взаємодії з батьківською зорею. Ця деформація може дати уявлення, наскільки масивні об’єкти. Вона також може бути використана для визначення того, чи складається система з двох тіл із зорі та екзопланети або із зорі та меншої зорі.

У 2016 році виявили Kepler-854b як екзопланету. На той час інструменти не дозволяли точно визначити об’єкти. Повторне вивчення Kepler-854b 2021 року виявилося першим натяком на те, що щось не сходиться.

«Раптом у нас з’явилася система, в якій ми побачили цей еліпсоїдальний сигнал, який був величезним. Майже одразу ми зрозуміли, що об’єкт не може бути планетою», — каже астрофізик Аві Шпорер з Інституту астрофізики та космічних досліджень Кавлі Массачусетського технологічного інституту.

Перевірка за допомогою Gaia

Коли Ніраула та його колеги переглянули властивості Kepler-854b за допомогою обсерваторії Gaia, вони виявили, що екзопланета набагато більша, ніж передбачалося — приблизно втричі більша за Юпітер. Вони також розрахували її масу, яка виявилася у 239 разів більшою, ніж юпітеріанська. Верхня межа маси планети становить майже десять Юпітерів.

«Всесвіт не може створити планету такого розміру», — пояснив Шпорер.

Потім вчені ще раз перевірили всю базу даних телескопа Kepler і заново вивчили їх через Gaia. Виявилося, що Kepler-840b у 2,5 раза більша за Юпітер, а Kepler-699b — у 2,76 раза. Лише Kepler-747b викликає сумніви — вона у 1,84 раза більша за газовий гігант. Нагадаємо, що розмір понад удвічі більший за юпітеріанський викликає підозру.

Дослідження опубліковане у The Astronomical Journal.

Нагадаємо, що раніше у найближчої до Сонця зорі була знайдена ще одна екзопланета.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine