У найближчої до Сонця зорі знайдена ще одна екзопланета

За допомогою Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (VLT ESO) астрономи знайшли свідчення про існування ще однієї екзопланети, що обертається навколо Проксими Центавра. Вона отримала позначення Проксима d. У разі підтвердження вона стане третьою планетою у найближчої до Сонця зорі.

Найлегша екзопланета

Відкриття було зроблене завдяки методу променевих швидкостей. Він заснований на реєстрації дуже слабких коливань у русі зорі, викликаних впливом гравітації планети, що обертається навколо неї.

Екзопланета Проксима d в уявленні художника. Джерело: ESO/L. Calçada

Під час вивчення Проксими Центавра за допомогою VLT астрономи звернули увагу на слабкий сигнал, що відповідає періодичним коливанням. У результаті подальшої перевірки їм вдалося підтвердити існування сигналу. Проксима Центавра періодично коливається зі швидкістю приблизно 40 см/c, що відповідає наявності у неї компаньйона, чия маса вчетверо менша за земну. Це найлегша екзопланета, параметри якої були визначені методом променевих швидкостей.

Орбіта новоствореної екзопланети проходить на відстані 4 млн км від батьківської зорі. Вона здійснює один оберт навколо неї всього за 5 днів. За оцінками астрономів, рівноважна температура поверхні Проксими d становить 90°C. Це дуже багато для того, щоб на її денному боці могла існувати вода у рідкому вигляді.

Планетна система Проксими Центавра

На сьогодні астрономам вдалося підтвердити існування двох екзопланет у системі Проксими Центавра — Проксими b та Проксими с.

Ділянка неба навколо Альфи та Проксими Центавра. Джерело: Digitized Sky Survey 2

Проксима b була відкрита кілька років тому за допомогою приймача HARPS, змонтованого на 3,6-метровому телескопі ESO. Її масу можна порівняти з масою Землі. Проксима b здійснює один оберт навколо зорі за 11 днів, а її орбіта проходить всередині зони населеності. Це означає, що в теорії (за наявності відповідної атмосфери) на її поверхні може існувати вода у рідкому вигляді.

Проксима с являє собою або суперземлю або мінінептун. Її орбіта проходить з відривом 1,5 а.е. від Проксими Центавра, рік на ній триває понад п’ять земних років, а рівноважна температура поверхні становить -234°C. Це можна порівняти з температурою Плутона.

Екзопланета Проксима d в уявленні художника (широка панорама). Джерело: ESO/L. Calçada

За словами дослідників, виявлення Проксими b свідчить про те, що метод променевих швидкостей потенційно здатний виявляти у планетних системах популяції легких планет, що нагадують нашу Землю. Особливо вчені покладаються на Надзвичайно великий телескоп ESO (ELT). Після введення в дію він зможе знаходити набагато більше екзопланет у сусідніх до нас світил, ніж існуючі нині обсерваторії.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine