Астрономи уточнили розміри гігантської комети з хмари Оорта

Під час спостережень, виконаних за допомогою комплексу радіотелескопів ALMA, астрономи змогли уточнити розмір та альбедо довгоперіодичної комети C/2014 UN271 Бернардінеллі — Бернштейна. Виявилося, що її діаметр становить 137 км, а ядро відбиває лише 5% сонячного світла.

Комета C/2014 UN271 Бернардінеллі — Бернштейна в уявленні художника. Джерело: NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva (Spaceengine)

Комета C/2014 UN271 була відкрита астрономами Педро Бернардінеллі та Гері Бернштейном під час аналізу знімків, зроблених у рамках огляду DES (Dark Energy Survey) у період з 2013 по 2019 рік. Вперше її помітили на світлинах, отриманих у жовтні 2014-го. На той час комета перебувала на відстані 29 а.о. від Сонця, що можна порівняти з відстанню до Нептуна.

Гігантська комета із хмари Оорта

C/2014 UN271 представляє значний науковий інтерес з кількох причин. По-перше, комета прибула з хмари Оорта. Так називають гіпотетичну сферичну область Сонячної системи, що є джерелом довгоперіодичних комет. Розрахунки показали, що попередній афелій об’єкта пролягав на відстані 39,4 тис. а.о. від Сонця. Новий візит змінить орбіту комети. Значення її афелію збільшиться до 54,6 тис. а.о. (0,86 світлових років), а орбітальний період виросте з 3 до 4,5 млн років.

Орбіта та нинішнє становище комети C/2014 UN271 Бернардінеллі — Бернштейна. Джерело: NASA/JPL-Caltech

По-друге, C/2014 UN271 є дуже великим об’єктом. Спочатку астрономи навіть вважали, що вона може бути карликовою планетою, але пізніше їм все ж таки вдалося виявити ознаки її кометної активності. Діаметр ядра C/2014 UN271 вдвічі перевищує діаметр знаменитої комети C/1995 O1 Гейла — Боппа. На сьогоднішній день це найбільша нам відома комета з хмари Оорта. Щодо низького альбедо C/2014 UN271, то, на думку вчених, воно пов’язане з присутністю на її поверхні органічних речовин та сульфідів.

C/2014 UN271 пройде перигелій своєї орбіти на початку 2031 року. У цей момент вона наблизиться до Сонця на 10,5 а.е., що можна порівняти з радіусом орбіти Сатурна. Хвостата гостя, безумовно, стане об’єктом численних спостережень, у тому числі з використанням недавно запущеного телескопа James Webb. Астрономи сподіваються вивчити склад її речовини, що залишалася практично недоторканою з моменту утворення Сонця, а також простежити еволюцію ядра.

Нагадаємо, що недавно європейський зонд Solar Orbiter пролетів через хвіст комети Леонарда.

За матеріалами https://nplus1.ru

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Мультихвильова краса: Hubble зазнімкував галактику із зоряними яслами
Екіпаж Polaris Down повернувся на Землю
Гучне мовчання: Boeing несподівано зачаївся після повернення Starliner на Землю
Як у Сатурна: в ордовицькому періоді у Землі були кільця
«Маленькі червоні цятки» раннього Всесвіту залишаються загадкою для науковців
Гравітаційні аномалії розповіли, що ховається під поверхнею Марса
Космічний оркестр: астронавтка Сара Гілліс зіграла мелодію з «Зоряних війн»
«Зіткнення» із зорею-прибульцем назавжди змінило образ Сонячної системи
Ми можемо знайти інопланетян, якщо уявимо себе в майбутньому
Астрономи довго шукали маленьку чорну діру і нарешті знайшли