У 2015 році космічний апарат New Horizons здійснив політ Плутона (134340 Pluto). Вивчивши його знімки, астрономи помітили, що, як і на Землі, вершини багатьох гір карликової планети вкриті сніговими шапками. Тільки вони складаються не з водяного льоду, а з твердого метану.
Виникло природне питання про механізм утворення цих шапок. Справа в тому, що плутоніанська атмосфера приблизно у сто тисяч разів більш розріджена, ніж земна. Отже, вона навряд чи може нагрівати чи охолоджувати поверхню Плутона. У свою чергу, це означає, що температура там повинна бути приблизно однаковою на всіх висотах. Але насправді метановий сніг не покриває всі деталі рельєфу, а зустрічається тільки на гірських вершинах.
Щоб відповісти на це питання, команда американських астрономів звернулася до глобальної кліматичної моделі карликової планети, доповнюючи її даними про топографію регіонів, де були знайдені шапки твердого метану. Провівши серію симуляцій на комп’ютері, дослідники дійшли висновку, що йдеться про особливості структури атмосфери Плутона. Виявилося, що тільки на досить великих висотах концентрація метану в ній достатня для того, щоб він конденсувався і накопичувався в достатній кількості у вигляді снігу на гірських вершинах.
За матеріалами: https://phys.org