Астронавти зможуть підсмажити картоплю фрі у космосі

Науковці Європейського космічного агентства (ESA) нещодавно провели дослідження в умовах мікрогравітації, щоб побачити, чи можна в космосі приготувати картоплю фрі до їстівного рівня.

Вчені підтвердили можливість підсмажити картоплю фрі у космосі
Вчені підтвердили можливість підсмажити картоплю фрі у космосі. Фото: Unsplash

Проблема приготування їжі в невагомості проявляється у тому, що для цього потрібно створити умови плавучості — явище, через яке бульбашки олії виходять з поверхні картоплі — воно не виникає в космосі через відсутність гравітації. Вчені пояснили, що без плавучості бульбашки не спливуть і не прилипнуть до поверхні картоплі. У результаті картопля буде недосмаженою, а навколо неї утворюватиметься плівка пари. Але команда ESA все ж змогла приготувати картоплю фрі в лабораторних умовах мікрогравітації.

Вчені зайнялись проблемами кулінарії в космосі у межах дослідження, щоб виявити, як мікрогравітація впливає на процес смаження. ESA провело два польоти з використанням літака, який летів по дузі, щоб створити умови невагомості. Цей процес відомий як «параболічний політ». Літак піднімається на певну висоту, а потім починає контрольоване падіння, забезпечуючи 22 секунди невагомості.

За час, коли картопля смажилась в умовах мікрогравітації, високошвидкісна камера з високою роздільною здатністю зафіксувала динаміку бульбашок, включаючи швидкість їхнього росту, розмір, розподіл і швидкість виходу з поверхні картоплі. Також вимірювали внутрішню температуру картоплі та температуру кипіння олії.

«Ми побачили, що навіть за відсутності плавучості, тобто під час невагомості, бульбашки пари все одно відриваються та відходять від поверхні картоплі, дозволяючи гарячій олії підтримувати контакт із поверхнею картоплі та призводячи зрештою до готового смаженого продукту. Результати дослідження надають первинні експериментальні докази того, що астронавти зможуть готувати у космосі», — пояснюють вчені.

Після того, як ця технологія буде вдосконалена, астронавти продовжуватимуть харчуватися, як і на Землі — зможуть їсти свіжоприготовлені смажені страви. Це дослідження дає надію на продовольчу безпеку та кращі умови готування та споживання їжі під час тривалих космічних польотів на Місяць і Марс.

Раніше ми повідомляли про те, як астронавти на орбіті приготували найсмачніший космічний фастфуд.

За матеріалами Wionews.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Науковці знайшли нейтронні зорі на орбітах подібних до Сонця світил
Орбіта гарячого Юпітера виявилась найвитягнутішою з усіх екзопланет
Рамзес зустрінеться з Апофісом: ESA відправить місію до рекордного астероїда
NASA показала красу космічного корабля Cygnus перед його знищенням: фото
Смерть місяцехода: NASA закрила проєкт VIPER
Вчені відкрили 10 дивовижних пульсарів
Колишні керівники NASA та ESA закликали залишити МКС у космосі для наступних поколінь
Ілон Маск переносить свою штаб-квартиру через «гендерний» закон
На HBO виходить фільм про «дикий дикий космос». І це — не фантастика
Прорив у фізиці: вчені навчили ядра атомів поглинати та випромінювати енергію