Астронавти NASA збудують на Місяці теплицю

Під час місії Artemis III астронавти NASA висадяться на Місяць. Вони побудують там теплицю та спробують посадити в ній рослини. Крім того, в планах створення мережі сейсмометрів та експерименти з реголітом.

Теплиця на Місяці
Теплиця на Місяці. Джерело: space-innovation.ch

Теплиця на Місяці

Люди, які висадяться на Місяць за більш ніж пів століття, створять місячну теплицю, якщо нічого не завадить. NASA обрала перші три наукові експерименти, які астронавти розгорнуть на поверхні Місяця під час місії Artemis III у 2026 році. Серед них буде і LEAF («Місячний вплив на сільськогосподарську флору»), який передбачає вивчення того, як умови нашого супутника впливають на сільськогосподарські рослини.

«LEAF стане першим експериментом для спостереження за фотосинтезом, ростом і системними стресовими реакціями рослин в умовах космічної радіації й часткової гравітації», — написали представники NASA у вівторок 26 березня під час оголошення того, які ж експерименти вони обрали.

Дані про ріст і розвиток рослин, а також параметри навколишнього середовища, отримані за допомогою LEAF, допоможуть науковцям зрозуміти особливості вирощування там рослин. У майбутньому вони не лише забезпечуватимуть астронавтів їжею, а й регенеруватимуть кисень в атмосфері місячної станції.

Інші експерименти

Інші два нові експерименти — станція моніторингу місячного середовища (LEMS) і аналізатор місячних діелектриків (LDA).

LEMS — це набір автономних сейсмометрів, які полюватимуть на місячні землетруси протягом двох років після розгортання. Вони досліджуватимуть місцеву структуру кори й мантії Місяця, що додасть цінну інформацію до моделей його формування та еволюції.

Експеримент LDA вимірюватиме здатність реголіту — верхнього шару пилу і гравію Місяця — поширювати електричне поле. Інструмент збиратиме важливу інформацію про структуру надр Місяця, відстежуватиме зміни діелектричних властивостей, спричинені зміною кута нахилу Сонця під час обертання Місяця, і шукатиме можливі місця утворення інею або відкладення льоду.

Інструменти будуть розміщені поблизу південного полюса Місяця, регіону, який вважається багатим на водяний лід. Це означає, що там може бути розміщена навіть не одна, а кілька станцій.

Про місію Artemis III

Проте немає жодних гарантій, що LEAF, LEMS і LDA полетять на Artemis III. Це поточний план, але остаточні рішення щодо місії будуть визначені пізніше. Склад екіпажу ще не оголошений, хоча заявлялося, що ця місія вперше в історії висадить на Місяць жінку і людину неєвропейського походження.

Artemis III стане першою пілотованою місією на поверхню Місяця з часів Apollo-17 у грудні 1972 року. Проте спочатку під час місії Artemis II четверо астронавтів мають облетіти навколо супутника Землі. Якщо все піде за планом, то це станеться вже наприкінці 2025 року.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine