Астероїд Фаетон обертається все швидше і швидше

Астрономи проаналізували поведінку астероїда Фаетон і дійшли висновку, що період його обертання навколо власної осі зменшується за рік на 4 секунди. 2024 року до нього має вирушити японський автоматичний зонд DESTINY+.

Астероїд Фаетон
Уявлення художника про астероїд Фаетон. Джерело: Space.com

Астероїд Фаетон прискорив своє обертання

Шон Маршал, планетолог з обсерваторії Аресібо у Пуерто-Рико, нещодавно оприлюднив дослідження періоду обертання астероїда Фаетон навколо власної осі. Орбіта цього небесного тіла лежить достатньо близько до Сонця та Землі. Він вважається потенційно небезпечним, але безпосередньої загрози зіткнення з ним немає.

Маршал проаналізував спостереження астероїда у період між 1989 та 2021 роками та спробував створити модель його форми та того, як відбувається обертання. В залежності від того, яким боком Фаетон повертається до Сонця, змінюється площа освітленої поверхні та, як наслідок, видима яскравість його у небі.

Але виявилося, що спостережувані дані не збігаються з моделлю космічної каменюки, яка обертається рівномірно. Пояснити зміну яскравості Фаетона можна тільки в тому випадку, якщо його обертання постійно прискорюється.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Вчені підрахували, що за рік період обертання Фаетона зменшується на 4 мілісекунди. Скоріш за все це пов’язано з кометною активністю, яка виникає при його наближенні до Сонця. Випаровування газів дає імпульс, який і призводить до цього ефекту.

Місія DESTINY+

Фаетон — лише одинадцятий астероїд, у якого спостерігається прискорення обертання через кометну активність. Він підходить до Сонця на відстань усього 21 млн км і з його поверхні починають випаровуватися матеріали, які зазвичай у кометній активності участі не беруть.

Серед усіх космічних каменів, які демонструють подібне прискорення обертання, він найбільший. Діаметр Фаетона складає 5,4 км. Крім того, це найблакитніший астероїд, відомий людям. І це теж пов’язано з його близькістю до Сонця.

У 2024 році Японія має запустити до нього зонд DESTINY+. Він зробить кілька обертів навколо Сонця і 2028-го зблизиться з Фаетоном. І для нього дуже важливим є точно передбачити, які сторони астероїда будуть освітлені Сонцем.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів