Хвіст Фаетона пояснили випаровуванням натрію

Не дивлячись на невеликі розміри, астероїд Фаетон (3200 Phaethon) є одним із найбільш примітних малих тіл Сонячної системи. Справа в тому, що цей шестикілометровий «небесний камінь» рухається дуже витягнутою траєкторією, яка перетинає орбіти всіх планет земної групи, а його перигелій знаходиться на відстані всього 21 млн км від Сонця.

Радарні зображення астероїда Фаетон, отримані в 2017 році радіотелескопом Аресібо. Джерело: Arecibo Observatory/NASA/NSF

Астрономи давно мали підозри, що Фаетон якось пов’язаний із метеорним потоком Геминіди, який спостерігається в середині грудня (його максимум припадає на 13-14 грудня). Справа в тому, що елементи орбіти астероїда практично співпадають із орбітальними параметрами метеорних частинок цього рою. Було всунуто припущення, що у нього існує довгий пиловий хвіст. Щоразу, коли Земля проходить через цей хвіст, частинки пилу входять у земну атмосферу, і ми бачимо їх як метеори, що «вилітають» із сузір’я Близнюків (Gemini).

У 2018 г. зонд PSP підтвердив цю теорію, сфотографувавши хвіст Фаетона. Щоправда, його походження довгий час лишалося предметом дискусій. Згідно з однією з версій, насправді це небесне тіло являеє собою вироджену комету, що «розгубила» майже всі свої леткі речовини. Згідно з другою — кілька тисяч років тому астероїд пережив зіткнення, після якого у нього утворився хвіст.

Астероїд Фаетон в уяві художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech/IPAC

В недавньому випуску журналу The Planetary Science Journal була опублікована стаття команди дослідників із Лабораторії реактивного руху NASA, де пропонується інший механізм утворення хвоста. В ході серії моделювань, а також хімічного аналізу метеорита, який за своїми характеристиками повинен нагадувати Фаетон, вчені дійшли висновку, що вся справа в натрії.

Щоразу, коли Фаетон проходить перигелій, сонячне випромінювання розігріває його поверхню до температури близько 750°C. Це призводить до того, що натрій, який міститься у породах астероїда, переходить у газоподібний стан і крізь тріщини просочується назовні. Оскільки небесне тіло має дуже слабку гравітацією, навіть такого незначного впливу достатньо, щоб викинути певну кількість дрібних частинок з поверхні у відкритий в космос. Це й призводить до формування хвоста.

За матеріалами: https://www.nasa.gov

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна