Астероїд 2024 YR4, який вважалося загрожує Землі, може зіткнутися з Місяцем. Про це свідчать результати спостережень телескопа James Webb (JWST).

2024 YR4 був відкритий наприкінці 2024 року. Він привернув увагу вчених завдяки тому, що став першим за багато років небесним тілом, яке мало відмінну від нуля ймовірність падіння на Землю. Розрахунки говорили, що ця подія може статися 22 грудня 2032 року. У якийсь момент імовірність зіткнення оцінювалася в 3,1%.
Згодом астрономи змогли довести, що 2024 YR4 не становить загрози для Землі. Проте, вони продовжили його вивчення. Спостереження, виконані телескопом JWST, дозволили уточнити його розміри. Виявилося, що діаметр 2024 YR4 становить від 53 до 67 метрів. За своїми тепловими характеристиками, він відрізняється від більших астероїдів. 2024 YR4 характеризується швидким обертанням і відсутністю пилу на поверхні — вона вкрита камінням розміром з кулак або більше.
Але це ще не все. Результати спостережень JWST не тільки дали змогу уточнити характеристики астероїда, а й підвищили ймовірність того, що у 2032 році він може зіткнутися не з Землею, а з Місяцем. За останніми оцінками, вона становить 3,8%.

Якщо зіткнення дійсно відбудеться, воно не становитиме загрози для нашої планети. Удар може призвести до викиду матеріалу, який набере достатню швидкість, щоб полетіти в космос. Але навіть якщо якісь уламки досягнуть Землі, вони повністю згорять в атмосфері. Щодо Місяця, то оскільки він не має атмосфери, астероїд безперешкодно досягне його поверхні й сформує кратер діаметром до 2 км. Потенційне зіткнення буде добре видно з Землі в телескопи та навіть у біноклі.
Утім, поки що це не більше ніж умовна перспектива. З великою часткою ймовірності астероїд все ж розминеться з Місяцем. Не виключено, що ми отримаємо точну відповідь лише 2028 року, коли 2024 YR4 знову зблизиться з Землею й астрономи зможуть уточнити його орбіту. Попри невеликі шанси, багато дослідників сподіваються на те, що астероїд все ж зіткнеться з Місяцем. Така подія надасть унікальні дані, які потім можуть бути використані в проєктах із планетарної оборони нашої планети.
За матеріалами Phys.org