ALMA розкрив секрет зоряних «обіймів»

Міжнародна команда астрономів вивчила 15 зірок, що помирають і демонструють при цьому незвичайну поведінку. Вони викидають у космос велику кількість пилу та газу. Деякі зі світил втратили до половини своєї маси лише за кілька сотень років. Учені дійшли висновку, що в цьому «винні» їхні зорі-компаньйони.

Подвійна зоря зі спільною атмосферою в уяві художника. Джерело: Danielle Futselaar, artsource.nl

На відміну від Сонця, майже половина зір нашої галактики має компаньйонів. Іноді вони розділені значними дистанціями, інколи ж утворюють тісні пари. У деяких випадках вони навіть можуть мати спільну атмосферу. Подібне відбувається, коли одне зі світил доходить до фази червоного гіганта та починає розширюватися. В результаті орбіта зорі-компаньйона у прямому сенсі слова починає проходити всередині іншої зорі.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Донедавна астрономи мали не так багато інформації про те, що саме відбувається на цій стадії. Але дані, зібрані комплексом радіотелескопів ALMA, допомогли пролити світло на це питання. ALMA вивчив 15 зір, які у відносно короткі терміни втратили велику кількість своєї речовини. Під час наступного аналізу вчені дійшли висновку, що це сталося через компаньйонів світил.

Знімок ALMA демонструє зоряну систему W43A. На фото можна побачити два струмені матерії джета, що складаються з газу та пилу, які викидаються зорею. Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), D. Tafoya et al

Коли одна із зір системи перетворилася на червоного гіганта, вона тимчасово поглинула свого компаньйона. Незважаючи на крайню швидкоплинність цієї фази, вона спричинила дуже серйозні наслідки. Гравітаційна дія другої зорі призвела до того, що значна частина матерії червоного гіганта була викинута в навколишній простір у вигляді потоків речовини (джетів). Швидкість деяких із них досягає 500 км/с.

За словами дослідників, відкриття має велике значення. Воно не лише допомагає краще зрозуміти деякі аспекти зоряної еволюції, але й дуже важливе з точки зору утворення нових світил. Викинутий під час подібних «обіймів» матеріал увійде до складу газопилових хмар, вони дадуть життя новому поколінню зір і планет, на яких згодом може з’явитися життя.

Нагадаємо, що недавно астрономи зазнімкували новонароджену зорю, яка викидає свою речовину в навколишній простір.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine
Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів