Міжнародна група дослідників повідомила про виявлення найпотужнішого сонячного шторму в історії людства. Він накрив Землю 14 300 років тому на заході останнього льодовикового періоду.

Сонячні бурі рідкісні, але коли вони відбуваються, то бомбардують Землю величезною кількістю високоенергетичних частинок, що призводить до посилення виробництва деяких ізотопів у земній атмосфері. Найважливішим із них є радіовуглець (вуглець-14). Він накопичується в річних кільцях і крижаних кернах, і є чіткою часовою міткою, що дозволяє проводити датування зразків.
Крім того, різкі піки радіовуглецю (т. зв. події Міяке) також надають безцінні дані для вчених, які вивчають сонячну активність і космічний клімат. Вони дозволяють точно датувати найбільш екстремальні сонячні бурі.
На сьогодні вченим відомо про цілу низку таких стрибків, викликаних великими сонячними бурями. Серед них події 994 року н. е., 663 року до н. е., 5259 року до н. е. і 7176 року до н. е. Для порівняння, знаменита подія Керрінгтона 1859 року була іншого роду і не супроводжувалася бурею сонячних частинок.

Найсильнішим донедавна вважався сплеск 774–775 року н. е. Однак під час вивчення зразків деревини, знайдених нещодавно у французьких Альпах, вченим вдалося виявити сліди ще потужнішої події. Вона сталася у 12 350 році до н. е. — в епоху останнього льодовикового періоду.
За словами дослідників, виявлений ними пік радіовуглецю відповідає бурі, що була на 18% сильнішою за шторм 774–775 року н. е. і в 500 разів сильнішою за бурю 2005 року: найбільшу подібну подію супутникової ери.
На сьогодні це перша ідентифікована вченими екстремальна подія, що сталася за межами епохи голоцену — останніх 12 000 років стабільного теплого клімату, в які розвинулася людська цивілізація. Відкриття відіграє важливу роль у розумінні процесів, що відбуваються на Сонці, а також значно розширює можливості з аналізу радіовуглецевих даних навіть для льодовикових кліматичних умов.
Раніше ми розповідали про те, як потужний спалах на Сонці спричинив перебої зв’язку на Землі.
За матеріалами Phys.org