​​Астрономи виміряли швидкість вітру в атмосфері коричневого карлика

Коричневий карлик 2MASS J10475385+2124234 розташований на відстані 34 світлових років від Сонця в сузір’ї Лева. За розміром він порівнюється з Юпітером, проте в 40 разів важчий за нього.

Щоб дослідити коричневого карлика, астрономи використали метод, який раніше застосовувався для визначення швидкості вітру на Юпітері. Метод полягає в розрахунку різниці між періодами обертання тіла навколо осі. Вони визначаються за результатами спостережень в радіодіапазоні та у видимих або інфрачервоних променях.

Радіовипромінювання Юпітера пов’язано з магнітним полем згенерованого у внутрішніх шарах, які поводяться подібно твердому тілу. Таким чином: 1) період його змін відповідає періоду обертання «нутрощів» планети; 2) коливання інтенсивності випромінювання у видимому й інфрачервоному діапазоні відповідає обертанню планетної атмосфери.

Знання цих 2 параметрів дає можливість обчислити середню швидкість вітру в екваторіальних широтах.

Оскільки радіовипромінювання коричневих карликів виникає завдяки фізичним процесам, що і на газових гігантах на зразок Юпітера, астрономи вирішили використати цей метод. Для цього вони скористалися даними спостережень, виконаних масивом радіотелескопів VLT та інфрачервоним телескопом Spitzer.

Розрахунки показали, що швидкість вітру в атмосфері 2MASS J10475385 + 2124234 становить приблизно 2300 км/год. Аналогічний показник для екваторіальної області Юпітера становить 370 км/год.

За словами авторів дослідження, отримані ними результати узгоджуються з теоретичними передбаченнями та даними моделювання.

За матеріалами: https://phys.org