Чудовий кратер Тихо

На представлених знімках апарата LRO зображена одна з найвідоміших деталей місячної поверхні — кратер Тихо. Його діаметр складає 85 км. Звичайно, на Місяці є безліч значно більших ударних формацій. Проте Тихо, безперечно, найпомітніший серед них. Він оточений системою світлих променів, якы тягнуться на тисячі кілометрів по місячній поверхні та складаються з викинутої при метеоритному ударі речовини.

Кратер Тихо. Джерело: NASA / GSFC / Arizona State University

Згодом, під дією космічних променів та падінь мікрометеоритів, речовина викидів темніє і стає невідмінною за кольором від решти поверхні. Тому наявність променевої системи свідчить про те, що за астрономічними мірками кратер виник недавно.

Кратер Тихо. Джерело: NASA

Аналіз зразків порід, зібраних експедицією Apollo 17, дозволив встановити, що Тихо утворився приблизно 108±4 млн років тому. Через 3 — 4 дні після удару частина викинутих при зіткненні уламків мала досягти Землі, породивши дуже видовищний метеорний дощ. Вочевидь, його єдиними свідками були динозаври.

Центральний пік Тихо височить над дном у середньому на 2,4 км, зовнішній вал — на 4,7 км. Його внутрішній схил має яскраво виражену терасоподібну структуру. Околиці кратера усіяні безліччю інших ударних формацій різних розмірів. Деякі з них утворилися внаслідок падіння найбільших уламків, викинутих під час удару, який створив Тихо.

Через порівняльну молодість усі структури кратера збереглися майже у непошкодженому стані. Завдяки цьому він є дуже цікавим об’єктом для спостережень. За роки роботи апарат LRO неодноразово знімкував його з усіх можливих ракурсів. Ці знімки допомогли виявити ще одну цікаву особливість Тихо. Виявилося, що на вершині його центрального піка лежать 120-метровий валун. Як саме він потрапив туди, лишається загадкою.

Темна енергія слабшає: вчені отримали суперечливі дані про найзагадковішу силу Всесвіту
Пожежа на стартовому майданчику знищила ракету компанії ABL Space
Таємничі темні комети можуть бути джерелом походження води на Землі
Місяць повільно віддаляється від Землі й починає впливати на нас
Juno зробив дивовижне фото Юпітера
Новий квантовий комп’ютер встановив рекорд швидкості дії
Blue Origin демонструє технологію вертикальної посадки ракети New Glenn: відео
Космічне кільце: астрономи зазнімкували гіперсвітну галактику
Викрадення «Луни-2»: як ЦРУ дізналися секрети радянської космічної програми під носом у КДБ
Вчені виявили неподалік від Сонця неймовірно швидкий об’єкт