Чудовий кратер Тихо

Новини астрономії, астрофізики та космології

На представлених знімках апарата LRO зображена одна з найвідоміших деталей місячної поверхні — кратер Тихо. Його діаметр складає 85 км. Звичайно, на Місяці є безліч значно більших ударних формацій. Проте Тихо, безперечно, найпомітніший серед них. Він оточений системою світлих променів, якы тягнуться на тисячі кілометрів по місячній поверхні та складаються з викинутої при метеоритному ударі речовини.

Кратер Тихо. Джерело: NASA / GSFC / Arizona State University

Згодом, під дією космічних променів та падінь мікрометеоритів, речовина викидів темніє і стає невідмінною за кольором від решти поверхні. Тому наявність променевої системи свідчить про те, що за астрономічними мірками кратер виник недавно.

Кратер Тихо. Джерело: NASA

Аналіз зразків порід, зібраних експедицією Apollo 17, дозволив встановити, що Тихо утворився приблизно 108±4 млн років тому. Через 3 — 4 дні після удару частина викинутих при зіткненні уламків мала досягти Землі, породивши дуже видовищний метеорний дощ. Вочевидь, його єдиними свідками були динозаври.

Центральний пік Тихо височить над дном у середньому на 2,4 км, зовнішній вал — на 4,7 км. Його внутрішній схил має яскраво виражену терасоподібну структуру. Околиці кратера усіяні безліччю інших ударних формацій різних розмірів. Деякі з них утворилися внаслідок падіння найбільших уламків, викинутих під час удару, який створив Тихо.

Через порівняльну молодість усі структури кратера збереглися майже у непошкодженому стані. Завдяки цьому він є дуже цікавим об’єктом для спостережень. За роки роботи апарат LRO неодноразово знімкував його з усіх можливих ракурсів. Ці знімки допомогли виявити ще одну цікаву особливість Тихо. Виявилося, що на вершині його центрального піка лежать 120-метровий валун. Як саме він потрапив туди, лишається загадкою.