Людство старанно шукає бодай якісь ознаки позаземного життя. Вчені досліджують як планети у нашій Сонячній системі, так і екзопланети за її межами. Поки ці пошуки безрезультатні. Але команда астробіологів знайшла новий спосіб, який би підвищив ці шанси. Вони пропонують шукати закис азоту, відомий як звеселяючий газ, на далеких планетах.
На Землі закис азоту використовується як анестезія у місцевому наркозі, наприклад, під час лікування зубів. Вдихаючи звеселяючий газ, пацієнти перестають відчувати біль, а ще він викликає сміх, покращує настрій та трохи запаморочує голову. Але вчені не бачать у своїй пропозиції нічого кумедного. Закис азоту, на думку дослідників космосу, може бути важливою біосигнатурою, яка вказує на існування життя в атмосферах екзопланет.
«Раніше ми були зосереджені на пошуках кисню чи метану як основних біосигнатур. Але тепер звернули увагу на ще одну біосигнатуру — наявність закису азоту», — пояснив астробіолог Едді Швітерман із Каліфорнійського університету.
Закис азоту може вироблятися мікроорганізмами на Землі. Наразі його концентрація в нашій атмосфері невелика. Але це не враховує періоди в історії Землі, коли на планеті викидів N2O від діяльності бактерій було набагато більше.
Команда Швітермана створила комп’ютерні моделі, щоб дослідити, як живі організми можуть генерувати закис азоту на інших планетах. У результаті були виявлені сценарії, коли газ може діяти як помітна біосигнатура. Дослідники припускають, що такі обсерваторії, як космічний телескоп James Webb, який здатний вивчати атмосферу екзопланет, можна використовувати для пошуку закису азоту. Сусідня зоряна система Trappist-1, де розташовані перспективні планети розміром із Землю, стане хорошим полігоном для перевірки цієї ідеї.
Раніше ми повідомляли про те, що у центрі Чумацького Шляху знайдені прекурсори РНК.
За матеріалами Каліфорнійського університету
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine