«Зразкова» галактика

Знімок був зроблений за допомогою камери WFC3, встановленої на борту космічного телескопа Hubble. На фото — спіральна галактика M91. Цей об’єкт розташований на відстані 55 млн світлових років від Землі у напрямку сузір’я Волосся Вероніки.

Спіральна галактика M91 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, J. Lee and the PHANGS-HST Team

M91 є галактикою, яку часто ставлять за приклад. Це пояснюється її відносною близькістю до Чумацького Шляху, а також вдалою орієнтацією. Завдяки їй ми у всіх деталях можемо розглянути структуру M91 — її центральний регіон і перемичку, звідки виходять усипані зоряними скупченнями спіральні рукави. Як і в нашому Чумацькому Шляху, ядро ​​M91 приховує «монстра»: надмасивну чорну діру, маса якої, за різними оцінками, становить від 9,6 до 38 млн сонячних.

Знімок M91 був зроблений не для краси. Він є частиною наукової програми, в якій, крім Hubble, також залучений комплекс радіотелескопів ALMA. Його метою є вивчення зв’язку між молодими зорями та хмарами холодного газу, з яких вони формуються. Для цього Hubble проводить спостереження галактик у видимому та ультрафіолетовому діапазонах.

Також варто зазначити, що спостереження за допомогою Hubble є дуже цінним та потрібним науковим ресурсом. Щоб отримати можливість використовувати телескоп, астрономи мають скласти пропозицію, яка докладно описує те, що вони хочуть вивчити, та наукову цінність спостережень. Потім ці пропозиції анонімізуються та оцінюються за ступенем важливості різними астрономічними експертами. Цей процес є неймовірно конкурентним: після останнього конкурсу пропозицій лише близько 13% заявок отримали час Hubble для проведення спостережень.

Нагадаємо, що недавно телескоп Hubble склав прогноз погоди для ультрагарячих юпітерів.

За матеріалами https://esahubble.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine