Використовуючи дані, зібрані космічним телескопом Hubble, астрономи вивчили погодні процеси на екстремальних екзопланетах, відомих як ультрагарячі юпітери. Результати дослідження були опубліковані у недавніх випусках журналів Nature та Astrophysical Journal Letters.
Ультрагарячими юпітерами називають газові гіганти, орбіти яких проходять на невеликих дистанціях від батьківських зір. Через це їхні атмосфери розігріті до екстремальних температур, що перевищують температуру плавлення титану.
WASP-178b: планета з ураганними вітрами та кам’яними дощами
Одним таким світом є екзопланета WASP-178b, розташована за 1300 світлових років від Землі. Її орбіта проходить з відривом майже 7,5 млн км від зорі, температура освітленого боку оцінюється приблизно 2200°C.
Оскільки WASP-178b постійно звернена до своєї зорі однією й тією ж півкулею, це призводить до суттєвих температурних перепадів. Дані Hubble свідчать, що її денна сторона безхмарна, але водночас містить велику кількість монооксиду кремнію (SiO).
Різниця в температурі атмосфери створює потужні вітри, що рухаються на нічний бік планети зі швидкістю понад 3000 км/год. Там SiO остигає, конденсується та обсипається на поверхню планети кам’яним дощем. При цьому навіть там температура атмосфери є достатньо високою, щоб випарувати кам’яні породи та повернути монооксид кремнію в атмосферу.
KELT-20b: планета з аналогом земної стратосфери
Іншою метою дослідників став гарячий юпітер KELT-20b, що розташований за 400 світлових років від Землі. Його орбіта проходить на відстані 7 млн км від зорі, температура денної півкулі становить майже 2000°C.
Астрономам вдалося виявити ознаки того, що атмосфера KELT-20b має гарячий висотний шар, що є аналогом земної стратосфери. На нашій планеті це відбувається через озоновий шар, який поглинає ультрафіолет, що призводить до нагрівання атмосфери в діапазоні висот від 10 до 50 км. На KELT-20b схожу функцію виконують пари металів, що створюють дуже потужний інверсійний шар. Зі збільшенням висоти атмосфера екзопланети спочатку стає холоднішою, проте потім відбувається її різке нагрівання.
Хоча за сучасними уявленнями на ультрагарячих юпітерах не може бути жодного життя, вивчення їхніх атмосфер відіграє важливу роль. Воно допомагає астрономам краще розібратися в атмосферних процесах, що відбуваються на позасонячних світах, і відпрацювати методики дослідження, які стануть у пригоді під час спостережень землеподібних екзопланет.
Ви також можете почитати, як астрономи знайшли двійник Юпітера.
За матеріалами https://www.nasa.gov
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine