Зоря у сусідній галактиці змінилася всього за чотири роки

Зоря Вольфа — Райє, названа BELLS 1, розташована у сусідній Галактиці Трикутника. Вона зацікавила вчених тим, що всього за 4 роки у ній з’явилася нова емісійна лінія. Астрономи кажуть, що це свідчення того, що вона швидко еволюціонує і невдовзі спалахне як наднова.

Зоря Вольфа-Райє
Зоря Вольфа — Райє. Джерело: Вікіпедія

Зоря Вольфа — Райє у сусідній галактиці

Нещодавно увагу астрономів привернула зоря BELLS 1, що розташована у сусідній із Чумацьким Шляхом системі М33, яку також називають Галактикою Трикутника. Вона належить до зір Вольфа — Райє, відомих своєю достатньо дивною поведінкою.

Вони народжуються як дуже гарячі й масивні світила, які швидко «випалюють» водень і набувають надзвичайно сильного зоряного вітру, що «видуває» їхні зовнішні оболонки в космос, формуючи красиві туманності. BELLS 1, чия назва розшифровується, як «світлове джерело з широкою емісією, що випромінюють зорі Вольфа — Райє», є їхнім типовим представником.

BELLS 1 відкрили 2018 року за допомогою обсерваторії Кека, що розташована на вершині вулкана Мауна-Кеа на Гаваях. Ще тоді вчених вразив надзвичайно багатий спектр цієї зорі. Його причиною є зоряні вітри, що мають швидкість від 3,5 до 8,7 млн км/год.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Швидка еволюція зорі

Вчених найбільше вразило те, що вони побачили, коли спробували дослідити BELLS 1 у 2022 році. Чотирма роками раніше вони спостерігали у її спектрі три яскраві емісійні лінії. Тепер же до них приєдналася четверта.

Хоча здається, що проміжок, який вимірюється роками, — це достатньо довго, у випадку процесів, які відбуваються на зорях, такі проміжки часу надзвичайно короткі. Бо для більшості світил усе, що відбудеться «скоро», — це майбутні тисячі та десятки тисяч років.

Проте схоже, що у випадку зір Вольфа — Райє еволюція справді вимірюється роками та десятиліттями, тобто ми бачимо їх у надзвичайно швидкоплинний період їхнього існування. Для BELLS 1 — це завершальний етап життя, що тривало останні 10 млн років, який закінчиться яскравим спалахом наднової.

Загалом тільки в нашій Галактиці відомо близько 200 зір Вольфа — Райє. І астрономи переконані, що ще 1–2 тисячі ми просто не бачимо через щільні газопилові хмари. Однак вони там є і рано чи пізно виявлять себе спалахами наднових.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів