Зоря народилася: James Webb зазнімкував «пологовий будинок» сусідньої галактики

Астрономи, які працюють із космічним телескопом James Webb (JWST), опублікували нове дивовижне зображення. Воно демонструє зоряний пологовий будинок у Великій Магеллановій Хмарі — галактиці-супутнику нашого Чумацького Шляху.

Область активного зореутворення N79. Джерело: ESA/Webb, NASA & CSA, O. Nayak, M. Meixner

Метою JWST став об’єкт, відомий під позначенням N79. Це масивний зореутворювальний комплекс, чия протяжність становить 1630 світлових років. По суті, N79 являє собою молодшу версію знаменитої туманності Тарантул, у надрах якої також активно формуються зорі. Дослідження показують, що за останні півмільйона років ефективність зореутворення в N79 перевищувала таку в туманності Тарантул удвічі.

N 79 складається з трьох гігантських хмар атомарного водню. JWST зазнімкував одну з них. На зображенні домінує одна з новонароджених зір, від якої тягнуться дифракційні промені. Цей оптичний ефект пов’язаний з особливостями конструкції первинного дзеркала телескопа, яке складається з 18 шестикутних сегментів. Дифракційні промені на знімках JWST виникають лише під час знімкування дуже яскравих, точкових об’єктів, де все світло виходить з одного й того ж місця. Більшість галактик темніші та займають більшу площу на небі, ніж поодинока зоря, і тому не мають такого малюнка.

На довших хвилях світла, зафіксованих встановленою на JWST камерою MIRI, також можна побачити газ і пил, що світяться. Це пояснюється тим, що світло на коротших хвилях поглинається або розсіюється пиловими зернами в туманності, тоді як середнє інфрачервоне випромінювання здатне пробитися назовні.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Подібні області зореутворення становлять великий інтерес для астрономів. Річ у тім, що їхній хімічний склад схожий на гігантські області зореутворення, що існували, коли вік Всесвіту становив лише кілька мільярдів років. При цьому, зореутворювальні області в Чумацькому Шляху мають інший хімічний склад і виробляють зорі з набагато меншою швидкістю. Тому N79 є найближчою до нас природною лабораторією, що дозволяє розкрити секрети зореутворення в ранньому Всесвіті.

Раніше ми розповідали про те, що Мала Магелланова Хмара насправді може складатися з двох галактик.

За матеріалами https://esawebb.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів