Знайди галактику: Hubble виявив прихованого учасника грандіозного зіткнення

Космічний телескоп Hubble отримав вельми ефектний знімок групи галактик, що стикаються, відомих під позначенням Arp-Madore 2339-661. Може здатися, що в ньому беруть участь лише дві галактики. Однак детальний аналіз виявив прихованого учасника цього катаклізму.

Група галактик, що стикаються, Arp-Madore 2339-661. Джерело: ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton, Dark Energy Survey/DOE/FNAL/NOIRLab/NSF/AURA

Група Arp-Madore 2339-661 розташована на відстані близько 500 млн світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Тукана. На знімку Hubble добре видно дві чітко окреслені галактики — NGC 7733 (менша, праворуч унизу) і NGC 7734 (більша, ліворуч угорі).

Обидва об’єкти класифікуються як спіральні галактики з перетинкою. Кожна з них має центр, що яскраво світиться, а їхні спіральні рукави усипані великою кількістю молодих зоряних скупчень. Це вказує на те, що викликане гравітаційною взаємодією ущільнення газових хмар уже запустило процеси активного зореутворення. Крім того, обидві галактики з’єднані перешийком, що складається з викинутих зір, газу та пилу.

Але де ж знаходиться третя галактика? Її можна побачити, якщо уважно придивитися до верхнього спірального рукава NGC 7733, де є візуально помітна вузлувата структура, що відрізняється за кольором і прихована темним пилом. Її можна було б легко прийняти за частину NGC 7733, але аналіз швидкостей і напрямку показує, що цей вузол має значне додаткове червоне зміщення. А отже він, найімовірніше, є самостійним утворенням, а не частиною NGC 7733.

Цей випадок наочно демонструє одну з проблем, з якими часто стикаються дослідники: з’ясувати, чи дійсно перед нами один астрономічний об’єкт, чи кілька. Що стосується групи Arp-Madore 2339-661, то її учасники продовжать свою взаємодію та в майбутньому зіллються в єдиний об’єкт.

За матеріалами https://esahubble.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine