Знайдено екзопланету в зоні населеності близької потрійної системи

Новини астрономії, астрофізики та космології

Команда дослідників із Флоридського університету оголосила про виявлення екзопланети в близькій потрійній системі. Відкриття зроблено за допомогою методу променевих швидкостей, тобто за відхиленнями положення ліній у спектрі світила, пов’язаними зі змінами його швидкості відносно наземних спостерігачів, викликаними впливом гравітації невидимого супутника. Дані було зібрано в межах проєкту Dharma Planet Survey, що охоплює спостереження за найближчими до Сонця зорями.

Йдеться про систему 40 Ерідана, розташовану на відстані 16 світлових років від Сонця. Її вік оцінюється в 5,6 млрд років. Система складається з трьох зір. Основний компонент — помаранчевий карлик, який можна побачити на земному небі неозброєним оком. На відстані 400 а. о. від нього розташована пара з білого і червоного карлика. Вони здійснюють один оберт навколо центру мас системи за 8 тис. років.

Система 40 Ерідана (вид у телескоп). Джерело: astrobites.org

Імовірно в минулому білий карлик був наймасивнішим компонентом системи. Однак під час зоряної еволюції він повністю вичерпав запаси водневого термоядерного пального, перетворився на червоного гіганта, а потім скинув у навколишній простір більшу частину своєї речовини, залишивши по собі ядро, яке вистигає.

Екзопланета в системі 40 Ерідана в уявленні художника. Джерело: Don Davis

Знайдена екзопланета обертається навколо помаранчевого карлика. Її маса оцінюється у 8,5 земних, на один оберт навколо центральної зорі їй потрібно 42 дні — це означає, що її орбіта проходить біля внутрішнього краю зони населеності системи. Це вказує на те, що планета отримує достатню кількість тепла й світла, щоб на її поверхні, принаймні в теорії, могла існувати вода в рідкому вигляді.

Містер Спок із серіалу «Зоряний шлях». Джерело: imdb.org

За вельми цікавим збігом, згідно з міфологією серіалу «Зоряний шлях», саме навколо зорі 40 Ерідана обертається планета Вулкан, яка є батьківщиною містера Спока. Температура і гравітація на Вулкані вищі, ніж на Землі, більша частина його поверхні складається з пустель і гірських хребтів. Виходить, що відомі зараз характеристики реальної екзопланети в системі 40 Ерідана, напрочуд непогано збігаються з вигаданим світом із фантастичного серіалу.

За матеріалами https://www.space.com