Знайдений дешевий спосіб організації GPS-навігації на Місяці

GPS-навігація на Землі дозволяє легко орієнтуватися на місцевості та забезпечує безпеку руху транспорту. Однак така корисна система позиціонування відсутня на Місяці, що робить орієнтування на території складнішим завданням. Тому британські інженери розробляють пристрій, який змусить GPS-навігацію працювати на Місяці. Пристрій отримав назву NaviMoon і вважається проривом у місячній навігації. Його збудувала швейцарська компанія Space PNT для Європейського космічного агентства (ESA). Перший пробний запуск місячної системи позиціонування відбудеться вже 2024 року.

Lunar Pathfinder
Космічний апарат Lunar Pathfinder перевірить приймач GPS на орбіті навколо Місяця. Зображення: SSTL

GPS-навігація на Місяці

Змусити працювати GPS-навігацію на Місяці — чималий подвиг. Наразі у флоті супутників GPS США налічується 31 апарат, що обертається навколо Землі на висоті 20 180 км, а також 22 європейські супутники Galileo на висоті 23 222 км. Проте Місяць перебуває у середньому на відстані 385 000 км від Землі. До того ж навігаційні супутники GPS та Galileo налаштовані на те, щоб спрямовувати свій сигнал на нашу планету. Все інше, що досягає Місяця, виявляється в 1000 разів слабшим, ніж у Землі, і є просто «побічним ефектом».

Сьогодні для визначення положення космічного корабля на Місяці ми використовуємо параболічні антени, встановлені Землі. Але оскільки наша планета обертається, потрібна велика кількість станцій, а також досить недешеві технології на супутниках. Використання простого GPS-приймача зробить цей процес набагато дешевшим», — пояснює генеральний директор та співзасновник Space PNT

Сьогодні для визначення положення космічного корабля на Місяці ми використовуємо параболічні антени, встановлені Землі. Але оскільки наша планета обертається, потрібна велика кількість станцій, а також досить недешеві технології на супутниках. Використання простого GPS-приймача зробить цей процес набагато дешевшим», — пояснює генеральний директор та співзасновник Space PNT Сіріл Боттерон.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Принцип роботи NaviMoon

NaviMoon
Прототип приймача NaviMoon, який змусить GPS працювати на Місяці. Зображення: SSTL

Інженери впевнені, що NaviMoon зможе визначити положення супутника, що обертається навколо Місяця, з точністю до 100 м. Не ідеально, але краще, ніж це дозволяють наявні технології. Використовуючи систему NaviMoon, інженери можуть віртуально розширити покриття GPS до Місяця. Спочатку вони використовують систему NaviMoon на супутнику для визначення його положення, а потім перенаправлять сигнали на марсоходи та до астронавтів на поверхні. За словами Боттерона, чотири-п’ять таких супутників можуть забезпечити повне покриття, включаючи зворотний бік Місяця.

Space PNT нещодавно поставила інженерну модель приймача NaviMoon британської компанії Surrey Satellite Technology (SSTL), яка будує космічний апарат Lunar Pathfinder. На його борту будуть телекомунікаційні системи, які SSTL планує використовувати для продажу послуг космічним агентствам та комерційним компаніям, які готуються до експлуатації своїх транспортних засобів на поверхні Місяця.

Нагадаємо, що раніше HawkEye 360 ​​помітив порушення у роботі GPS під час війни в Україні.

За матеріалами Space

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів