Знайдена «зефірна» екзопланета

Американські астрономи оголосили про відкриття, раніше невідомого газового гіганта, який обертається навколо зорі TOI-3757. Знахідка цікава тим, що знайдена екзопланета має вкрай низьку щільність, порівнянну з щільністю зефіру.

Система з червоного карлика та газового гіганта в уявленні художника. Джерело: NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva/Spaceengine/M. Zamani

TOI-3757 знаходиться приблизно за 580 світлових років від Землі в сузір’ї Візничого. Вона являє собою холодний червоний карлик. Під час спостережень телескоп TESS виявив періодичні зміни яскравості зорі. Вони відповідають транзитам екзопланети, яка має діаметр 150 тисяч км, що можна порівняти з діаметром Юпітера. Вона здійснює один оберт навколо батьківської зорі за 3,5 дні.

Знахідка екзопланети у TOI-3757 стала досить важливою для астрономів новиною. Річ у тім, що такі тіла погано вписуються в сучасні теорії утворення планет, які передбачають, що масивні газові гіганти не повинні формуватися навколо маломасивних червоних карликів.

Однак, коли дослідники визначили масу екзопланети (у цьому їм допоміг, встановлений у Національній обсерваторії Кітт-Пік 3,5-метровий телескоп WIYN), на них чекав ще один сюрприз. Виявилося, що середня щільність екзопланети становить лише 0,27 г/см³, що можна порівняти з щільністю зефіру.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

На думку астрономів, наднизьку щільність екзопланети можна пояснити двома головними чинниками. По-перше, зоря TOI-3757 відрізняється низьким вмістом важких елементів. Це могло позначитися на складі екзопланети, зокрема її ядрі. По-друге, свою роль могла зіграти і її орбіта, яка, за попередніми даними, має помітний ексцентриситет. Під час періодичних зближень із зорею, атмосфера екзопланети відчуває нагрівання та може роздуватися, що також позначається на її щільності.

Ви також можете почитати про нещодавнє виявлення ультрагарячого юпітера біля зорі, що помирає.

За матеріалами https://noirlab.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів