Зміїний шрам: Mars Express зазнімкував незвичайну структуру на Марсі

ESA опублікувала новий знімок, отриманий за допомогою космічного апарата Mars Express. Центральне місце зображення займає дивовижна особливість: темний нерівний «шрам», що прорізає місцевість біля підніжжя гігантського вулкана.

«Змія» біля підніжжя супервулкана

Цей «шрам» відомий за назвою Борозна Аганіппи. Його довжина становить близько 600 км. Він являє собою грабен — опущену щодо навколишньої місцевості ділянку з крутими стінами по обидва боки.

Борозна Аганіппи. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Борозна Аганіппи перетинає підніжжя одного з найбільших вулканів Марса — гори Арсія. Він розташований у районі провінції Фарсіда: величезного нагір’я, що є домівкою для найбільших супервулканів Червоної планети.

Гора Арсія має діаметр основи 435 км і височіє над навколишніми рівнинами більш ніж на 9 км. А якщо проводити вимірювання щодо нульової висоти Марса, то вона становитиме 19 км. Для порівняння, найвищий неактивний вулкан на Землі Охос-дель-Саладо (він розташований на кордоні Аргентини та Чилі) досягає висоти менше ніж 7 км.

Лава, що просочується

Вчені досі не знають, як і коли виникла Борозна Аганіппи. Але здається ймовірним, що вона утворилася внаслідок того, що магма, яка перебувала під колосальною масою вулканів провінції Фарсіда, призвела до розтягування та розтріскування кори Марса.

Борозна Аганіппи на топографічній карті Марса. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

На знімку Mars Express зображені два різні види рельєфу: так званий гумозний рельєф, що складається з безлічі згрупованих разом пагорбів і долин неправильної форми, і лобастий рельєф, що складається з пологих скель і скелястих уламків.

Ці рельєфи характерні для кільцеподібного «ореолу» гори Арсія — диска площею в 100 тисяч км2 навколо основи вулкана, можливо, пов’язаного з давніми льодовиками. Цікаво, що ореол утворився тільки на північно-західному фланзі вулкана, імовірно, через те, що панівні вітри з протилежного напрямку впливали на те, де з часом осідав лід.

Карта регіону навколо Борозни Аганіппи. Менший прямокутник позначає межі області, зазнімкованої апаратом Mars Express. Джерело: NASA/MGS/MOLA Science Team

Пил і пісок, що видуваються вітром, також вплинули на цей регіон Марса, створивши цікаві зеброподібні візерунки. Вони виникали, коли темний матеріал осідав на світліший ґрунт і навпаки. На поверхні також видно сліди потоків лави, що утворилися за часів вулканічної активності.

Раніше ми розповідали про те, як Mars Express зазнімкував «мешканців» Міста інків.

За матеріалами ESA