25 тисяч орбіт: Mars Express надіслав ювілейний знімок

ESA опублікувала знімок, зроблений під час ювілейного витка апарата Mars Express навколо Червоної планети. На ньому можна побачити знамениті марсіанські супервулкани, а також Фобос.

Знімок Марса, зроблений апаратом Mars Express під час ювілейного 25-тисячного витка. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Mars Express вийшов на орбіту навколо Червоної планети наприкінці 2003 року. За наступні два десятиліття він зібрав величезний обсяг даних, що істотно доповнили наші знання про Марс. Mars Express склав детальні карти планети, оцінив розподіл різних мінералів і покладів водяного льоду, вивчив атмосферу, а також два місяці-компаньйони Фобос і Деймос.

19 жовтня Mars Express завершив свій 25-тисячний виток навколо Марса. На честь цієї події ESA опублікувала знімок, зроблений апаратом того дня.

Топографічна карта Марса. Світлий прямокутник позначає область, зазнімковану Mars Express. Джерело: NASA/JPL/USGS/MOLA; FU Berlin

Ювілейне фото присвячене провінції Фарсіда — величезному нагір’ю, яке займає близько чверті поверхні Марса. Воно є домівкою для знаменитих супервулканів, найбільшим з яких є Олімп (верхня частина кадру). Його висота від основи до вершини становить 26 км.

Нижче від Олімпу простягнувся ланцюжок із трьох інших супервулканів. Це Гора Аскрійська (висота 18 км), Гора Павича (14 км) і Гора Арсія (17 км). Поруч із ними розташувалася формація під назвою Лабіринт Ночі. Вона являє собою мережу пересічних каньйонів, наповнених колосальними зсувами та піщаними дюнами. Загальна протяжність Лабіринту Ночі становить 1190 км.

Симульоване зображення марсіанської поверхні, створене на основі знімків Mars Express. Вертикальний масштаб збільшено приблизно втричі, тому супервулкани мають вигляд утричі вищий, ніж у реальності. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Крім величезних вулканів і каньйонів, на знімок також потрапив Фобос. Його можна побачити як темну пляму в нижній частині знімка. Ще нижче Фобоса можна побачити характерні блакитні смуги. Це хмари. Вони формуються в марсіанській атмосфері через особливості рельєфу планети.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine