Світлини Mars Express показали величезні розміри найбільшого вулкана Сонячної системи

Європейське космічне агентство (ESA) щойно випустило нові знімки, отримані супутником Mars Express. Ці вражаючі світлини містять свідчення давніх зсувів і бурхливих подій, що стали частиною історії найбільшого вулкана Сонячної системи — Олімпа.

Олімп
Олімп, сфотографований з орбіти місією Mars Express. Фото: ESA/DLR/FUBerlin/AndreaLuck

Марс у минулому переживав колосальну вулканічну активність, а його вулкани є справжніми гігантами. Серед них виділяється Олімп, висота якого становить 21 км. Це приблизно в 2,5 рази вище, ніж найвища точка Землі — Еверест (якщо вимірювати від рівня моря).

Раніше ми мали зображення Олімпа, також отримане супутником Mars Express, який перебуває на ареоцентричній орбіті з 2003 року. Проте нові світлини надають нам більше інформації про справжні масштаби цього величезного вулкана. Його схили розпростерлися на величезній території, що перевищує площу всього Гавайського вулканічного архіпелагу.

ESA Mars Express
На цьому зображенні, зробленому зондом Mars Express, показано зморшкувате оточення гори Олімп — найбільшого вулкана не лише Марсу, але й усієї Сонячної системи. Знімок: ESA/DLR/FU

Частина нових фотографій відображає кратер Єлва (Yelwa) та значно більшу структуру, яка отримала назву Lycus Sulci. Ці знімки не тільки дозволяють зрозуміти, як змінювалася місцевість протягом часу, але й розкривають масштаби Олімпа. Особливо вражаюче показує розміри вулкану фотографія кратера Єлва, хоч він і менший у порівнянні з величезним Lycus Sulci — його діаметр перевищує 8 км.

Lycus Sulci
Це зображення Lycus Sulci було згенеровано на основі цифрової моделі місцевості та найнижчих кольорових каналів стереокамери високої роздільної здатності Mars Express. На ньому видно зморшкувату місцевість, що лежить на краях «ореолу» гори Олімп. Зображення: ESA/DLR/FU

Кратер Єлва розташований на відстані понад 1000 км від вершини Олімпу. Це свідчить про те, наскільки далеко поширювалися виверження лави з вулкана. Фотографії дають вченим краще уявлення про його історію — наприклад, вони містять докази того, що близько 100 млн років тому нижні схили Олімпа зазнали великого обвалу.

Згідно з даними ESA, з вулкану колись стікала велика кількість лави, спровокувавши зсуви, які зіштовхувалися зі скельними основами, що містили лід. Гаряча лава розтопила цей лід, зробивши його нестійким. В результаті цього частина Олімпа відокремилась і почала обвалюватися. Ця подія супроводжувалася масштабними каменепадами та зсувами, які розповсюдилися навколишніми рівнинами.

Lycus Sulci
Ця ділянка поверхні Марса візуально розділена на дві частини по діагоналі від нижнього лівого до верхнього правого кута: верхня половина гладка та має єдиний ударний кратер Єлва, тоді як нижня — зморшкувата, ребриста, текстурована та має підвищений рельєф. Цей текстурований ґрунт — схили кратера Lycus Sulci. Зображення: ESA/DLR/FU

З часом, коли ці зсуви віддалялися від вулкана, вони стискалися та розтягувалися, водночас створюючи характерні пейзажні маркери, які можна спостерігати на нових світлинах.

Ці вражаючі зображення були отримані завдяки стереокамері високої роздільної здатності Mars Express (HRSC). Ця система здатна реєструвати марсіанську поверхню в кольорі та з деталізацією приблизно 10 м, розкриваючи перед нами неймовірну історію сусідньої планети.

Раніше ми повідомляли про те, як на Марсі мільярди років існував комфортний для життя клімат.

За матеріалами ESA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новий квантовий комп’ютер встановив рекорд швидкості дії
Blue Origin демонструє технологію вертикальної посадки ракети New Glenn: відео
Космічне кільце: астрономи зазнімкували гіперсвітну галактику
Викрадення «Луни-2»: як ЦРУ дізналися секрети радянської космічної програми під носом у КДБ
Вчені виявили неподалік від Сонця неймовірно швидкий об’єкт
Галактика-конструктор: телескоп Hubble зазнімкував незвичайного сусіда Чумацького Шляху
Астронавти залишатимуться на борту МКС під час її падіння в атмосферу Землі
Не помічали 55 років: пенсіонер виявив помилку у старій відеогрі Lunar Lander
Новий сонячний цикл вже міг розпочатися
Вчені знайшли спосіб передбачати найтяжчі магнітні бурі