Зближення Венери та Сатурна: чому його буде складно побачити в наших широтах

Планети Сонячної системи з точки зору наземних спостерігачів одна за одною «перекочовують» на ранкове небо, де вже на початку квітня біля них пройде Місяць. А поки продовжуються їхні взаємні сполучення — щоправда, через несприятливий нахил екліптики до горизонту в березні майже всі вони будуть практично невидимими в наших широтах. Таким же важким для спостережень виявиться зближення Венери з Сатурном уранці 22 березня.

У цей день кутова відстань планет від нашого світила складатиме майже 20°, що начебто не так уже й мало. Але їхнє схилення буде на 9° менше, завдяки чому на широті Києва вони сходитимуть приблизно на 25 хвилин раніше, ніж Сонце, тобто після початку ранкових громадянських сутінків. Коли верхній край сонячного диска з’явиться над горизонтом, Венера встигне піднятися лише на 3°. При цьому її вже буде добре видно неозброєним оком, але для того, аби помітити тьмяний Сатурн, розташований у 22 кутових мінутах нижче та правіше, знадобиться хоча б невеликий бінокль.

Помітно краще умови для спостережень складуться у південних районах України, де інтервал між сходом планет і Сонця сягатиме 30 хвилин. Але й там побачити Сатурн без допомоги астрономічних інструментів буде важко.

Найтісніше зближення Венери з Сатурном до відстані 19 кутових мінут відбудеться о 2-й годині ночі за київським часом, коли обидві планети з точки зору українських спостерігачів перебуватимуть під горизонтом. У просторі в цей момент їх розділятиме 9,061 а.о. (1 млрд 356 млн км). Наступного разу ці дві планети в нашому небі зійдуться 18 січня 2025 року. Цього дня вони опиняться трохи більше ніж у 2° одна від одної, їх буде чудово видно на вечірньому небі майже у 47° від Сонця.

Про інші небесні події, що очікуються до кінця березня, можна дізнатися тут.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine