Завтра максимум Квадрантид

Квадрантиди — один із найдивніших метеорних потоків. По-перше, це єдиний потік, який має ім’я неіснуючого сузір’я Стінного Квадранта. По-друге, він має дуже короткий період активності — менше двох тижнів, з кінця грудня до початку січня. А його максимум узагалі триває лише 5–6 годин. 2024 року, згідно з прогнозами астрономів, найінтенсивнішими Квадрантиди будуть 4 січня близько 3-ї години дня за київським часом, тобто ми маємо шанс побачити їх того ж вечора, щойно небо стане достатньо темним.

Причини такого гострого піку досі незрозумілі, хоча кілька припущень стосовно цього все ж існує. Найбільш вірогідне з них стверджує, що «струмінь» частинок, які входять в атмосферу Землі та спостерігаються як метеори, утворився в результаті зіткнення астероїда 2003 EH1 з якимось меншим тілом. Як свідчать спостереження, під час таких зіткнень дійсно можуть виникати вузькі витягнуті рої уламків, що характеризуються підвищеною концентрацією речовини на одиницю об’єму. Рухаючись своєю орбітою, Земля перетинає такий рій за лічені години.

У січні 2014 року італійський астрофотограф Ламберто Сассолі зазнімкував особливо потужний максимум Квадрантид. Джерело: starwalk.space

Зенітне годинне число Квадрантид може перевищувати сотню метеорів, що робить їх другим за потужністю метеорним потоком земного неба після Гемінід (які діють практично весь грудень). Але таке трапляється далеко не кожного року, й до того ж це максимальне значення найчастіше спостерігається протягом кількох хвилин, а в перерахунку на більші проміжки часу активність виявляється суттєво меншою. На жаль, на початку січня 2024-го погода над майже всією територією України буде несприятливою для спостережень, хоча старіючий Місяць їм практично не заважатиме. За гарних атмосферних умов «спіймати» цей потік нескладно: його радіант у наших широтах не ховається за горизонтом.

Положення радіанта Квадрантид на зоряному небі. Джерело: AN graphic by Greg Smye-Rumsby

Після завершення активності Квадрантид настає своєрідне «метеорне затишшя», під час якого на шляху нашої планети трапляється мінімально можлива кількість частинок міжпланетного пилу. Воно переривається з початком дії наступного досить потужного потоку — Лірид. Його максимум цього року припадає на 21 квітня.

Раніше ми повідомляли про те, що в грудні минулого року в земному небі з’явився новий метеорний потік.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine