Смерть у хмарі плазми: успіхи та невдачі нового випробування Starship

Компанія SpaceX здійснила третє випробування нового космічного корабля Starship. Він успішно виконав більшу частину поставлених перед ним завдань.

Starship у космосі. Джерело: SpaceX

Starship був запущений з території полігону SpaceX у техаському селищі Бока-Чіка. Пуск пройшов без будь-яких ускладнень. Прискорювач Super Heavy успішно відпрацював свою ділянку, після чого відокремився від корабля. Далі він виконав маневр повернення і приводнився в Мексиканську затоку. Щоправда, фінальний гальмівний маневр явно пройшов не зовсім так, як планувалося. Але в будь-якому разі це величезний прогрес порівняно з попередніми польотами.

Що стосується Starship, то він теж успішно вийшов на потрібну траєкторію, після чого розпочав виконання випробувальної програми. Вона включала три ключові тести:

  • відкриття вантажного відсіку;
  • перекачування палива між баками корабля;
  • повторне увімкнення у вакуумі двигуна Raptor.

Інженери SpaceX змогли відкрити та закрити вантажний відсік Starship, а також провели тест із перекачування палива (наскільки він був успішним, повідомлять пізніше). А ось повторне включення двигуна Raptor не відбулося через технічні проблеми.

Останньою частиною польоту став вхід в атмосферу. У цей момент корабель рухався зі швидкістю 7,4 км/с. Завдяки системі супутникового зв’язку Starslink ті, хто стежив за трансляцією, могли в режимі реального часу побачити неймовірне за красою видовище, як навколо Starship утворилася хмара плазми. На жаль, у той момент, коли корабель перебував на висоті 65 км, трансляція перервалася. Пізніше в SpaceX підтвердили, що втратили всю телеметрію зі Starship. Це свідчить про те, що корабель зруйнувався на цьому етапі.

Можливо, Starship загинув через втрату частини теплозахисних плиток. У момент входу в атмосферу в трансляції можна було побачити фрагменти, що відлетіли від корабля. Найімовірніше, це були плитки. Крім того, судячи з телеметрії, в останні секунди свого життя Starship кілька разів різко міняв своє положення, немов його закрутило. Можливо, саме ці маневри й призвели до руйнування корабля.

У будь-якому разі, третє випробування можна по праву назвати великим успіхом для SpaceX. Фахівцям компанії вдалося вирішити більшу частину поставлених завдань, а Starship здійснив стійкий політ. Що стосується виявлених проблем, то вони стануть метою для наступного випробування. Коли воно відбудеться поки що невідомо, але вочевидь SpaceX намагатиметься провести його якомога швидше. Якщо між першим і другим тестом минуло сім місяців, то другий і третій розділили лише чотири. Раніше Ілон Маск заявляв про намір здійснити шість польотів Starship у 2024 році.

Коротка історія Starship

Starship — найбільша в історії ракета-носій, створена компанією SpaceX. Вона складається з однойменного космічного корабля та прискорювача (першого ступеня), який має назву Super Heavy. Обидва компоненти є багаторазовими. Довжина Super Heavy становить 71 м. Ступінь оснащений 33 двигунами Raptor, що використовують метан як пальне і рідкий кисень як окислювач. Довжина Starship становить 50 м, він оснащений шістьма двигунами Raptor. У багаторазовій версії він зможе доставити 100–150 тонн вантажу на низьку навколоземну орбіту.

Розміри Starship

Перший політ Starship відбувся 20 квітня 2023 року. Під час набору висоти у гігантської ракети вимкнулася низка двигунів Raptor. Це сталося через пожежу в руховому відсіку. У підсумку вона досягла позначки 39 км, після чого втратила керування, почала неконтрольовано обертатися та зруйнувалася.

Другий політ Starship відбувся 18 листопада 2023 року і пройшов набагато продуктивніше першого. Цього разу прискорювач Super Heavy відпрацював усю ділянку польоту, після чого успішно відокремився від корабля. Щоправда, незабаром після цього він зруйнувався. Це сталося через засмічення фільтра, що використовувався для подачі кисню до двигунів.

Второй полет ракеты Super Heavy с космическим кораблем Starship 18 ноября 2023 года. На фото - момент отделения Starship от Super Heavy. Фото: SpaceX
Другий політ ракети Super Heavy із космічним кораблем Starship 18 листопада 2023 року. На фото зображено момент відокремлення Starship від Super Heavy. Джерело: SpaceX

Сам же Starship продовжив набір висоти. Але коли він уже майже розвинув першу космічну швидкість, аби вийти на орбіту, корабель був підірваний системою аварійного переривання польоту. Причиною аварії стало скидання надлишку рідкого кисню, який використовувався для імітації корисного навантаження. Під час процедури стався витік у задній частині корабля, що призвів до загоряння та пожежі. Це й викликало спрацьовування системи переривання польоту.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine