Підбірка космічних новин до сніданку: Hubble допоміг пояснити, чому Уран і Нептун різного кольору. Два стартапи залучили мільйонні інвестиції на розробку місяцеходів і видобуток сировини на астероїдах, а планетарій у Дніпрі провів благодійний захід для дітей.
Як Україна може допомогти Європі збільшити свій космічний сектор
У той час як наша країна сплачує високу ціну за свою незалежність і визнання, українська промисловість, у тому числі космічна галузь, зазнає тяжких втрат. Багато з основних космічних об’єктів і підприємств знаходяться в районах, які зазнавали або продовжують зазнавати активних бомбардувань російської авіації. Але схоже, що триваюча війна може відкрити нові можливості для космічної галузі, особливо враховуючи високі шанси України на вступ до ЄС.
Україна могла би посилити європейські можливості в галузі космонавтики як одна з десяти країн із повним циклом виробництва космічних апаратів, особливо після того, як Росія виявилася виключеною з великих космічних ініціатив.
У Noosphere Planetarium пройшов благодійний захід, приурочений до Міжнародного дня захисту дітей
Noosphere Planetarium організував захід для малечі як із Дніпра, так і для переселенців, щоб відволікти їх від переживань хоча б на день. Захід влаштували для дітей від 4 до 16 років. Потрапити на нього можна було після попередньої реєстрації. Окрім пряників і ракет, для дітей на подвір’ї закладу організували безкоштовні майстер-класи, на яких малеча власноруч створювала моделі космічної техніки та сувенірні пряники з власними авторськими розписами. Сьогодні вони теж розписували пряники у формі мапи України.
NASA планує запуск супутникової місії Joint Polar Satellite System 2 у листопаді
NASA та Національне управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) тепер націлилися на 1 листопада 2022 року як нову дату запуску супутникової місії NOAA Joint Polar Satellite System 2 (JPSS-2). Під час недавніх випробувань ключового приладу, призначеного для отримання видимих та інфрачервоних зображень, команда виявила та усунула проблему, що призвела до збільшення часу, необхідного для завершення термовакуумних тестів.
Новини ринку
Sierra Space стане партнером Spirit AeroSystems з вантажних модулів Dream Chaser
Sierra Space оголосила про стратегічне партнерство з виробником аерокосмічної техніки Spirit AeroSystems для виробництва вантажних модулів для своїх космопланів Dream Chaser. У компанії заявили, що підписали лист про наміри, відповідно до яких Spirit допомагатиме в розробці та виробництві Shooting Star — вантажного модуля, прикріпленого до кормової частини багаторазового корабля Dream Chaser. Цей модуль підтримуватиме майбутні вантажні місії на Міжнародну космічну станцію за контрактом Sierra Space з NASA, а також виконуватиме інші завдання.
Astrocast купує Hiber для збільшення фінансування та розширення планів
Оператор малих супутників Astrocast, який зазнає нестачі коштів, оголосив про плани купити голландського постачальника рішень для підключення Hiber, що минулого року відмовився від планів створення власного орбітального угруповання через збої на перших супутниках. Швейцарська компанія Astrocast заявила, що угода надасть їй спектр частот у Північній і Південній Америці. Це дозволить її зростаючому супутниковому сузір’ю для підключення пристроїв Інтернету речей (IoT) працювати по всьому світу.
FAA відкладає остаточне рішення по SpaceX щодо охорони навколишнього середовища до 13 червня
Федеральне управління цивільної авіації США (FAA) у вівторок знову відклало завершення остаточної екологічної оцінки пропонованого космічного корабля SpaceX Starship та програми надважких ракет у Бока-Чіка (штат Техас) до 13 червня.
Blue Origin відправить у космос чергову групу туристів 4 червня — на два тижні пізніше, ніж планувалося
На цих вихідних Blue Origin планує провести свій п’ятий політ у космос. Місію NS-21 планують запустити з майданчика компанії в Західному Техасі в суботу, 4 червня під час стартового вікна, яке відкриється о 16:00 за київським часом (13:00 за Грінвічем).
Запуск місячної місії CAPSTONE Cubesat знову відкладено
Тепер місячна місія NASA CAPSTONE стартує не раніше 13 червня, замість попередньої дати 6 червня. Про це повідомила Rocket Lab через Twitter. Компанія пояснила, що потрібен додатковий час «для підтримки остаточного запуску та перевірки готовності модуля Photon». Супутник масою 25 кг стартує на ракеті-носії Electron, оснащеній розгінним блоком Lunar Photon, з космодрому Rocket Lab у Новій Зеландії.
Стартапи збирають мільйони на місяцеходи та видобуток ресурсів на астероїдах
Два стартапи нещодавно залучили загалом 25 млн доларів у вигляді початкових раундів для просування планів місячних та астероїдних місій, демонструючи постійний інтерес до космічних стартапів, незважаючи на невизначеність на ринку.
Lunar Outpost оголосила про залучення початкового раунду в розмірі 12 млн доларів від кількох інвесторів. Фонд Explorer 1 очолив раунд за участю Promus Ventures, Space Capital, Type 1 Ventures та Cathexis Ventures. Другим стартапом став AstroForge, що базується у Хантінгтон-Біч, штат Каліфорнія. Він оголосив про залучення 13 млн доларів США під керівництвом Initialized Capital з інвестиціями від Seven Seven Six, EarthRise, Aera VC, Liquid 2 та Soma.
Цікаве
Hubble допоміг пояснити, чому Уран і Нептун різного кольору
У двох найдальших від Сонця планет Нептуна і Урана багато спільного — схожі маси, розміри та склад атмосфери. Та їхній зовнішній вигляд помітно відрізняється. У видимому діапазоні довжин хвиль Нептун має насичений блакитний колір, тоді як Уран має блідий відтінок блакитного. Тепер астрономи мають пояснення, чому дві планети мають різні кольори.
Нове дослідження передбачає, що шар концентрованого серпанку, присутній на обох планетах, на Урані товщий, ніж на Нептуні, і тому «відбілює» перший більше, ніж другий. Якби в атмосферах цих планет не було серпанку, вони обидві здавалися б майже однаково блакитними через розсіювання синього світла в їхніх атмосферах.
Астрономи виявили нове радіоджерело невідомого походження
Під час спостережень спіральної галактики, відомої як NGC 2082, команда австралійських астрономів виявила яскраве компактне радіоджерело. Походження та природа цього джерела наразі невідомі. В ході дослідження галактики, виконаного за допомогою телескопів ASKAP, ATCA та Parkes, австралійські астрономи виявили сильне точкове радіоджерело. Воно отримало позначення J054149.24-641813.7.
Печера PLATO: вакуумний тест для виявлення екзопланет
Європейське космічне агентство працює над новою місією «мисливця за екзопланетами» під назвою PLATO, яка буде запущена у 2026 році. Астрономи розраховують виявити планети розміром із Землю в зоні населеності завдяки здатності нового телескопа виявляти об’єкти меншого розміру на більших орбітах, ніж сучасні телескопи. Нідерландський інститут космічних досліджень SRON робить свій внесок у проект, тестуючи камери PLATO у спеціально побудованому космічному симуляторі. Дослідники вже завершили тестування прототипу. Всі його прилади працюють, як і очікувалося. Каркас для камер зараз проходить місячну вакуумну витримку, щоб оцінити його витривалість у космічних умовах.
Читайте також: Астероїди-вбивці ховаються у всіх на очах, а вчені виявили незвичайну нейтронну зірку: дайджест новин
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine