Загиблі гіганти: James Webb знайшов сліди гігантських зір у ранньому Всесвіті

Космічний телескоп James Webb (JWST) виявив свідчення існування в ранньому Всесвіті гігантських зір, чия маса в тисячі разів перевершувала сонячну. Така інформація наведена в статті, опублікованій у нещодавньому випуску журналу Astronomy and Astrophysics.

Хімічні аномалії в кулястих скупченнях

Відкриття було зроблено під час вивчення кулястих скупчень — щільних і тісно пов’язаних сферичних груп зір, які обертаються навколо галактичного центру як єдиний супутник. Вони можуть налічувати від кількох десятків тисяч до мільйона учасників, і є одними з найдавніших об’єктів у Всесвіті, маючи вік, який можна порівняти з епохою появи перших галактик. Тому астрономи часто використовують їх як своєрідні вікна в минуле, щоб вивчити найбільш ранні роки нашого Всесвіту.

Кулясте скупчення Terzan 1 (знімок телескопа Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, R. Cohen

Дослідників давно цікавило питання, чому зорі в деяких скупченнях містять різну кількість хімічних елементів, хоча в теорії вони утворилися в один і той самий час, з однієї й тієї самої речовини. Можливе пояснення полягає в існуванні в ранньому Всесвіті гігантських зір, що набагато перевершували за розмірами та масою нинішні світила. Вважається, що їхня маса могла перевищувати масу нашого Сонця в 10 тисяч разів.

У надрах цих гігантських зір підтримувалися набагато вищі температури, що давало їм змогу виробляти важчі елементи. Після загибелі їхня речовина «забруднила» дрібніші світила, частина з яких дожила до нинішніх днів.

Гігантські зорі з раннього Всесвіту в уявленні художника. Джерело: Shantanu Basu, University of Western Ontario

Проблема в тому, що ці гігантські світила могли утворюватися лише на ранній стадії існування Всесвіту, умови в якому сильно відрізнялися від сучасних. Ті часи давно минули, а разом із ними й епоха зір-гігантів. Усе, що залишається робити астрономам — це шукати залишені ними хімічні сліди.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2021 (182)

До товару

Найвіддаленіша галактика у Всесвіті

У пошуках таких слідів учені націлили JWST на галактику GN-z11. Це одна з найдальших і найдавніших галактик, відомих астрономам. Ми бачимо її такою, якою вона була всього через 440 млн років після Великого вибуху.

Галактика GN-z11. Джерело: NASA, ESA, P. Oesch (Yale University), G. Brammer (STScI), P. van Dokkum (Yale University), and G. Illingworth (University of California, Santa Cruz)

Спектральний аналіз GN-z11 виявив незвично високе співвідношення кисню й азоту. На думку дослідників, таку високу концентрацію можна пояснити згорянням водню за надзвичайно високих температур, яке було можливе лише в ядрах гігантських зір.

Іншим можливим розв’язанням проблеми достатку азоту в GN-z11 є побічний продукт діяльності зір Вольфа-Райє другого покоління, які протягом тривалого періоду скидали свої зовнішні шари. Але, враховуючи вік GN-z11, це видається малоймовірним.

Раніше ми розповідали про те, як JWST довів можливість формування екзопланет в епоху «космічного полудня».

За матеріалами https://www.universetoday.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів