З атмосфери сусідньої екзопланети витікає гелій

Вчені дослідили спектр випромінювання екзопланети TOI-2134 b. Вона розташована на відстані 73,8 св. років від нас і являє собою мінінептун. Дослідження показало, що з її атмосфери витікає гелій.

Планета, з якої випаровується гелій
Планета, з якої випаровується гелій. Джерело: skyandtelescope.org

Планета TOI-2134 b

Вчені виявили витік гелію з атмосфери екзопланети, яка розташована неподалік від нас. Стаття, що містить результати дослідження, опублікована 3 серпня на сайті препринтів arXiv. Цей газ є однією з головних складових зір та планет-гігантів. Як показали нещодавні дослідження, його витік відбувається і з глибин Землі, хоча досі вважалося, що кам’янисті планети на нього бідні.

У випадку із TOI-2134 b, а саме так називається відкрита планета, вчені встановили, що мають справу із мінінептуном. Планет такого типу немає у Сонячній системі, тож для вчених вони становлять певну загадку. Їхня назва ніби вказує на те, що вони є зменшеними копіями газових гігантів, але насправді вони можуть виявитися ближчими до суперземель, що повністю вкриті водою і мають товсті шари атмосфери.

TOI-2134 b розташована на відстані 73,8 св. року від нас та, попри це, інфрачервоний спектрометр обсерваторії Кека на Гавайських островах дозволив оцінити параметри того, що відбувається з гелієм в атмосфері планети.

Звідки витікає гелій?

Дослідження показали, що сигнал гелію від TOI-2134 b є найслабкішим з усіх, що коли-небудь спостерігалися від екзопланет. Піки у спектрі відповідають швидкостям 7 та 10 км/с, що значно нижче, ніж у гарячих газових гігантів, у яких це явище спостерігалося досі.

Коли «гарячий юпітер» втрачає гелій зі своєї атмосфери, то це зазвичай пов’язано з інтенсивним опроміненням високоенергетичними променями від материнської зорі. Однак TOI-2134 b є «теплим» мінінептуном, тобто освітлюється хоч і інтенсивніше за Землю, але не зовсім екстремально.

Рівень опромінення жорстким ультрафіолетом у TOI-2134 b взагалі виявився найнижчим серед усіх планет, на яких спостерігалися подібні витоки. І це примусило вчених припустити, що, можливо, причиною їх на цій планеті є не сонячна активність, а якісь процеси, які пов’язані з її ядром.

Але аналіз того, як поводиться витік гелію, показав, що він дійсно має кореляції з активністю зорі. Тобто внутрішні процеси тут ні до чого, і його викликає саме ультрафіолет. Дослідники продовжують спостереження, щоб зрозуміти, як усе це впливає на еволюцію планети.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine