Європейська космічна агенція готується випробувати нові баки для ракетного палива

ESA готується до випробування нових баків для ракетного палива Phoebus. Вони дозволять тривалий час зберігати такі «незручні» речовини, як рідкі водень та кисень, при тому, що будуть вироблені з вуглецевого волокна.

Паливні баки Phoebus
Паливні баки Phoebus. Джерело: ESA

Проблема зі зберіганням палива

Європейська космічна агенція (ESA) готується випробувати нові баки для ракетного палива Phoebus. Для того, аби зрозуміти, чому це важливо, варто згадати, що паливо у ракеті не те саме, що бензин в автомобілі. Зазвичай там використовуються дві різні речовини, які вступають у реакцію та створюють реактивну тягу.

Однак зазвичай як паливо та окислювач на космічних ракетах використовуються дуже токсичні речовини, з якими живим істотам не можна контактувати. Тому фахівці все більше схиляються до використання рідких водню та кисню. Під час згорання ці елементи дають екологічно чисту воду.

Проте з ними є інші проблеми. І кисень, і водень стають рідкими за дуже низьких температур. Тож ракети треба оснащувати холодильними установками. До того ж атоми водню настільки маленькі, що проникають крізь будь-які шпарини і їх вкрай важко втримати. А кисень ще й активно вступає у хімічні реакції, руйнуючи купу матеріалів при цьому.

Отже, застосувати для зберігання рідких водню та кисню резервуари з вуглеволокна не вийде. А саме цей матеріал зараз широко використовується у ракетобудуванні на заміну важчим і дорожчим алюмінієвим сплавам.

Як випробовуватимуть нові баки

Як заявляють європейські інженери, всі вищезазначені проблеми їм вдалося подолати. Вони змогли створити такий бак з вуглецевого волокна, у якому можна довго зберігати рідкі водень та кисень. І саме цю технологію має продемонструвати проєкт Phoebus.

Минулого тижня цей легкий та герметичний бак пройшов першу стадію випробувань. Його заповнили азотом та гелієм. Ці гази широко використовуються для визначення протікань. Оскільки цей тест завершився вдало, інженери вже планують наступне випробування.

Під час нього Phoebus вже будуть заповнювати рідким воднем. Станеться це наступного року. Потім випробування повторять вже з рідким киснем. Якщо і це бак без проблем витримає, то вже 2025 року на нього чекатиме справжній тест. Заправлений Phoebus штовхатимуть і трястимуть, імітуючи старт у космос.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Науковці відкрили дивовижний надгігант, що двічі змінив колір
Шедевр «Зоряна ніч» Вінсента ван Гога суперечить науці
Небесний пейзаж: астрономи зазирнули в центр Чумацького Шляху
Всередині зір виявили «музичний» сенсор для дослідження Всесвіту
Галактичний апетит: бунтівна чорна діра «бавиться» з власною «їжею»
На шляху до космосу: Rocket Lab завершила випробування другого ступеня ракети Neutron
Стрілець C: одне з найекстремальніших середовищ Чумацького Шляху
Малахітовий мармур: чому 4 млрд років тому океани Землі були зеленими
Конкурент Starlink: запуск першої партії супутників Kuiper відбудеться 9 квітня
Космос зупиняє ріст кісток: неприємні результати експерименту на МКС