Як роботи та штучний інтелект замінять людей у космосі

Автоматичні космічні апарати десятиліттями досліджують Сонячну систему, витримуючи екстремальні умови, які небезпечні для людини. Наприклад, сонячний зонд Parker Solar Probe витримав температуру понад 530°C під час свого наближення до Сонця. Успіхи цих апаратів разом із розвитком штучного інтелекту ставлять питання: а чи потрібна взагалі участь людини у космічних місіях?

роботи
Чи замінять роботи астронавтів? Ілюстрація: TechSpot

Деякі науковці вважають, що з часом роль людини у космосі зменшуватиметься. Астроном Мартін Різ заявив, що прогрес у робототехніці робить людські місії економічно недоцільними. Роботизовані місії значно дешевші. Наприклад, місія марсохода Perseverance коштувала 2,7 млрд доларів, тоді як політ людини на Марс може обійтися у 100 млрд.

Різ припускає, що майбутнє космічних польотів залежатиме від приватних ініціатив. Фізик Ендрю Коутс також підтримує роботизовані місії, зазначаючи, що апарати можуть досягати віддаленіших і небезпечніших цілей, ніж люди, а розвиток штучного інтелекту тільки збільшить їхній потенціал.

Компанія Nvidia прогнозує вибухове зростання ринку робототехніки, інвестуючи в розробку людиноподібних роботів. Такі роботи можуть стати ключовими в освоєнні космосу, виконуючи завдання з технічного обслуговування в небезпечних умовах. Наприклад, у NASA розглядають можливість використання роботів для заміни компонентів чи очищення сонячних панелей.

Проте людська присутність у космосі має свої переваги. Доктор Келлі Вайнерсміт стверджує, що космічні місії демонструють національний престиж і технологічний потенціал. Крім того, астронавти проводять унікальні експерименти на МКС, які недоступні для роботів.

Багато вчених закликають до балансу між роботами й людьми. Роботи можуть виконувати небезпечні та рутинні завдання, тоді як люди забезпечуватимуть стратегічне управління і прийняття рішень. Наприклад, людиноподібні роботи з розвинутим ШІ могли б стати незамінними помічниками у майбутніх місіях.

Сучасні роботи, такі як марсоходи, ще не мають достатньої обчислювальної потужності для роботи з генеративним ШІ. Однак технологічні інновації, як-от BitNet, можуть змінити цю ситуацію, відкриваючи нові горизонти для інтеграції штучного інтелекту в космічні дослідження.

Раніше ми повідомляли про те, як триногий робот самостійно навчився пересуватися в невагомості.

За матеріалами BBC

Новини інших медіа
Галактичний дисбаланс: давня радіація «вбивала» планети в зародку
Різноманітність під ударом: NASA опинились під тиском нових указів адміністрації Трампа
Курйоз із Tesla Roadster у космосі виявив «діру» в захисті Землі від астероїдів
Зонд Ейнштейна виявив загадковий космічний вибух
Менше за Місяць: астрономи знайшли сліди найменшої екзопланети
Не кам’яні й не водні світи: астрономи виявили два «проміжні» мінінептуни
Hubble вперше помітив формування джета у квазара
NASA розробила самовідновлювані колеса для екстремальних умов Марса
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця