Апарат Parker Solar Probe (PSP), що належить NASA, встановив новий рекорд. Він наблизився до Сонця на відстань лише 6,1 млн км.
Дорога до Сонця довжиною в шість років
PSP був запущений у 2018 році. Він призначений для вивчення верхнього, найрозрідженішого та найгарячішого шару сонячної атмосфери, який називається короною, і процесів, які в ній відбуваються. Сонячна корона складається з плазми, температура якої становить близько мільйона градусів.
Потужне сонячне випромінювання і висока температура — це не єдині чинники, що заважають вивченню корони. Для того, щоб космічний апарат зміг наблизитися до Сонця, його орбітальну швидкість необхідно зменшити. І для цього потрібно більше палива, ніж він може взяти з собою.
Тому розробники місії скористалися гравітацією. Вони спланували траєкторію польоту PSP таким чином, щоб він періодично зближувався з Венерою. Під час кожного прольоту планети, її гравітація гальмувала зонд, зменшуючи перигелій його орбіти. Останній, сьомий маневр біля Венери відбувся 6 листопада 2024 року. Він дозволив перевести зонд на рекордно близьку орбіту. До цього моменту відстань, пройдена PSP за час його подорожі Сонячною системою, перевищила 6 млрд км. Це більше, ніж відстань від Землі до Плутона.
Найшвидший і найближчий до Сонця апарат в історії
24 грудня о 13:53 за Київським часом PSP пройшов перигелій своєї нової орбіти. У цей момент він рухався з геліоцентричною швидкістю 692 тисячі км/год (192,2 км/с), перебуваючи на відстані всього в 6,1 млн км від сонячної поверхні. Отже, він став найшвидшим і найближчим до Сонця космічним апаратом в історії. Для порівняння, Меркурій ніколи не наближається до Сонця ближче ніж на 46 млн км.
За розрахунками, у момент проходження перигелію композитний теплозахисний екран PSP розігрівся до температури 1400 °C. Це лише трохи нижче за температуру плавлення нікелю.
За словами інженерів, 27 грудня зонд має надіслати на Землю сигнал, який підтверджує, що він успішно пройшов перигелій. Ретрансляція зібраної інформації на Землю почнеться вже наступного року, коли апарат віддалиться від Сонця.
Варто зазначити, що це фінальна орбіта PSP. Апарат більше не буде здійснювати гравітаційних маневрів біля Венери та зменшувати перигелій своєї орбіти. Нинішній план польоту передбачає, що PSP має виконати ще два прольоти навколо Сонця, після чого його місія буде завершена. Утім, не можна виключати, що якщо апарат перебуватиме в хорошому технічному стані, NASA вирішить продовжити термін його служби.
Раніше ми розповідали про європейську місію Proba-3, яка вивчатиме сонячну корону за допомогою створення штучних затемнень у космосі.